Jak to vidí7. ledna  2016 v 08:30  

Tomáš Zima: Největším problémem českého zdravotnictví jsou pořád nízké mzdy

Pokud budeme zdravotnictví považovat jen za službu, tak ho stavíme do stejné roviny jakou je třeba autoservis nebo banka, myslí si lékař - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Pokud budeme zdravotnictví považovat jen za službu, tak ho stavíme do stejné roviny jakou je třeba autoservis nebo banka, myslí si lékařFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Nejsme v tom ale sami. Se stejnou otázkou se potýkají i další (nejen) evropské vlády. Nedávno velmi ostře kritizoval slovenské lékaře prezident Andrej Kiska a třeba ve Velké Británii se chystají stávkovat mladí lékaři.

Je tak vidět, že se systém financování a poskytování zdravotnické péče řeší opravdu všude. Podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy je naše zdravotnictví specifické v tom, že pokud náš lékař odejde do zahraničí, tak za mnohem klidnější práci dostane stejné, nebo větší, peníze.  

 

Profesor Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy. Témata: jaký je smysl a poslání zdravotnictví, musíme v době internetu vůbec chodit do školy, výročí Karla IV. a jeho odkaz, jaký zvuk má UK ve světě? Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web  | Stáhnout

„Nechci přitom mluvit o kvalitě poskytované péče. Ta je totiž nadstandartní, tedy za finance, které do ní jdou. Až se někdy divím, že to ještě vůbec funguje,“ říká lékař.  

Uvědomuje si přitom skutečnost, že řada lidí platy zdravotníků porovnává s mediánem průměrného platu v Česku a tam zdravotníci rozhodně neprohrávají.  

„Ale ta profese a vypětí lidí je extrémní. To si vždy musíte uvědomit.“ A pokud lidé nejsou zaplaceni, vede je to do jiných profesí, případně do ciziny jako je Německo nebo třeba Itálie, kde mají lékařů taky málo.  

Čtěte také: Cyril Höschl: Nová klinika čínské medicíny je relativně neškodný kšeft

Lékaři a sestry chybějí všude 

To začíná být jasné (nejen) celé Evropě. „Stát na to ale taky musí reagovat. Ale rozhodně ne zkrácením vzdělávání. Časem tak sice budeme mít hodně lékařů, ale s menší kvalifikací. To není správně,“ myslí si.  

Dvakrát se mu nelíbí ani kampaň nazvaná Stěžujte si na svého lékaře. On je tady pro vás a musí pro vás udělat vše. „Je to zrůdné podkopávání vztahu mezi lékařem a pacientem, který ale musí stavět na důvěře.“ 

Tomáši Zimovi se nelíbí kampaň Stěžujte si na svého lékař. A proč? - Foto:  tOrange.us,  CC BY 4.0

Tomáši Zimovi se nelíbí kampaň Stěžujte si na svého lékař. A proč?Foto:  tOrange.us, CC BY 4.0

Lékař přece není automechanik 

Pokud prý budeme zdravotnictví považovat jen za službu, tak ho stavíme do stejné roviny jakou je třeba autoservis nebo banka. „Lékař vám ale nesmí říct ´nemáme a nebudeme mít´.“ Pacient mu musí důvěřovat, přesto, že musí jít o korektní a otevřený vztah.  

Mají si nemocnice na sebe vydělat? 

Měly by se zdravotnická zařízení dělit na zisková a nezisková, jak plánuje ministr zdravotnictví? Primárně jde spíš o nástroj, jak změnit zdravotnické akciové společnosti.  

Tomáš Zima se domnívá, že páteřní a klíčová zařízení by se měla hlavně změnit z původně příspěvkových organizací na něco nového. Jde hlavně o fakultní, případně krajské nemocnice. „Cílem jejich přeměny je, aby si samy na sebe hlavně vydělaly,“ vysvětluje.  

Jak se lékař dívá na dominanci některých lékárenských řetězců? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Erich Maria Remarque: Nebe nezná vyvolených (1/10)

Milostný příběh mladé dívky, trpící tuberkulózou, a světem protřelého závodníka. Čte Igor Bareš. Poslouchejte...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas