Tomáš Zima: Protest praktických lékařů? Každý by mohl mít víc peněz. Musel by ale víc pracovat

19. říjen 2017

Středa 18. října 2017 byla ve znamení protestu praktických lékařů. Nakonec dveře ambulancí neotevřela asi třetina (7000) lékařů. Na půl hodiny se připojilo i na 400 lékáren. Jsou stížnosti praktiků oprávěné? A kam přesně do zdravotnictví tečou peníze z daní?

„Lékaři nejrůznějších sektorů protestují periodicky. Je otázka, jestli jsou všechny požadavky vždy oprávněné,“ tvrdí lékař Tomáš Zima. Praktičtí lékaři chtěli upozornit na „k nim nespravedlivou“ úhradovou vyhlášku, která pro příští rok nepočítá s navýšením úhrad. Vadí jim i elektronické recepty.

„Ministerstvo teď víc podporuje nemocnice a jejich 24hodinový nepřetržitý provoz. Tak ale většina praktiků a ambulantních specialistů neslouží.“ Proto ti, kteří odcházejí z nemocnic, míří spíš než do zahraničí do klidnější ambulantní sféry. Taky je to v dnešním systému prý i spravedlivější.

Stačí víc pracovat...

„Co tady chybí, jsou provazby sektorů a regulace pohotovostí. Každý praktik nebo specialista potřebuje nemocnice a i nemocnice by to nemohly zvládat bez praktiků. V zahraničí je běžné, že praktický lékař část své pracovní doby slouží v nemocnici. Může tak vidět daleko širší paletu diagnóz, naváže osobní kontakty. Líp se tak překonávají možné bariéry.“

Podle Zimy může mít každý praktický lékař víc peněz. Když prodlouží ordinační hodiny nebo stráví několik hodin na nonstop pohotovosti. „Přestavte si, že někdo sedí v bílém křesle krásné vily a má pacienty, kteří mu platí nejrůznější sponzorské příspěvky. A když za ním přijdete, tak vás pošle na nejrůznější odborná vyšetření nejlíp do několika nemocnic. Přitom by nemoci, jako je obyčejná viróza nebo chřipka, s vámi taky mohl řešit sám.“

Kam do zdravotnictví tečou peníze z daní?

Zajímavé je, kam ve zdravotnictví teče nejvíc peněz z daní. „Až ze tří čtvrtin jsou to platy zaměstnanců. V nemocnicích toho hodně spolyká zdravotnický materiál a technika, provozní náklady a samozřejmě léky a prostředky na léčbu pacientů. Ambulantní sektor má často vysoké náklady na chod ambulancí, na pacienta pak dostává kapitační platbu.“

Lékaři na severu Čech stávkují

Ministerstvo pro příští rok plánuje přidat 16 miliard. Většinu na platy v nemocnicích nebo na drahou specializovanou léčbu. Zbývající čtyři miliardy rozdělilo mezi další sektory. Praktici ale taky hrozí nedostatkem lékařů. Jsou jejich obavy reálné?

Je málo doktorů?

Podle Zimy je nedostatek lékařů všech oborů, nejvíc je to pak vidět v některých odlehlejších místech Česka, třeba v Podkrkonoší, Beskydech, na Děčínsku. „Jsou zóny, kde je malá klientela registrovaných pacientů. Je pak je na pojišťovnách a státu, aby dokázal práci lékaře dostatečně bonifikovat. To tak velký problém není.“

autoři: lup , zis , Tomáš Zima
Spustit audio