Jak to vidí29. června  2015 v 08:30  

Unikátní zapomenuté snímky manželů Johnsonových varovaly už před 100 lety před vybíjením afrických zvířat

Martin a Osa Johnsonovi nemohli mít děti, a tak své srdce dali černému kontinentu - Foto: Kansas Tourism, zdroj: Flickr.com, Creative Commons Attribution-NonComercial-NoDerivs 2.0 Generic

Martin a Osa Johnsonovi nemohli mít děti, a tak své srdce dali černému kontinentuFoto: Kansas Tourism, zdroj: Flickr.com, Creative Commons Attribution-NonComercial-NoDerivs 2.0 Generic

Filmař a cestovatel Jan Svatoš se rozhodl mapovat život manželů Johnsonových. Ti už před sto lety navštívili Afriku, fotografovali a natáčeli filmy.

„Hluboce se před nimi skláním. Pokud tehdy chtěl někdo udělat kvalitní snímek, tak to chtělo velkou odvahu,“ říká Jan Svatoš. Navíc s technikou, kterou tehdy měli k dispozici. 

 

Host: režisér a fotograf Jan Svatoš. Témata: Afrika před sto lety očima dokumentaristů Martina a Osy Johnsonových. Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Prarodiče fotografického safari 

„Martin a Osa Johnsonovi jsou praotci dokumentu. Jejich záběry tají dech. Je třeba taky říct, že zvukovou kameru vzali do Afriky jen zhruba dva roky po jejím vzniku. To kolem roku 1932,“ říká. 

První ochránci přírody? 

Manželé byli průkopníky tzv. fotografického safari. Jako reakce na tehdy oblíbené lovecké safari a vybíjení zvířat. Varovali svět o 40 až 60 let dopředu před vymíráním živočišných druhů. Stojí taky za tím, že v Americe vznikly národní parky, které chrání původní přírodu dodnes. 

Příštím generacím 

Osa Johnsonová v záběru z dokumentárního filmu Jungle Adventures (1921) - Foto:  Photoplay, Wikimedia Commons, Public domain

Osa Johnsonová v záběru z dokumentárního filmu Jungle Adventures (1921)Foto:  Photoplay, Wikimedia Commons, Public domain

„Oni už tehdy pochopili, že tvoří pro příští generace. Je to vidět na jejich fotografiích, filmech, ale taky v zápiscích a poznámkách z cest. Já si při studiu jejich materiálů uvědomil, že i my bychom měli častěji myslet na ty, co tady budou po nás,“ říká Jan Svatoš. 

Uvědomte si, že před sto lety neměli vlastně žádné informace, neexistoval internet a vydat se natáčet do exotických zemí bylo velmi nebezpečné. A to i proto, že si všichni mysleli, že tam jsou jen lidožrouti, kanibalové a gorily, které milují blondýnky. 

„Manželé museli dokonce chodit pěšky, jinak to nešlo. A ač jsou dnes skoro zapomenuti, tak jejich filmy byly velmi úspěšné. Za první republiky se promítaly dokonce i u nás.“ 

První výprava mezi kanibaly 

Na svou první společnou výpravu vyrazili v červnu 1917. Cílem byl jeden z ostrovů Nových Hebrid, dnes Vanuatské republiky. Tam ale opravdu žili praví kanibalové. 

O autentickém životě mezi příslušníky kmene Velcí Nambové natočili i svůj první film. Pojmenovali ho Mezi kanibaly v jižním Pacifiku. 

Afrika z ptačí perspektivy 

Jako první pořídli i letecké záběry Afriky. Letadlem nalítali před 60 000 mil. „Manželé nemohli mít děti, a tak svou lásku zřejmě věnovali černému kontinentu. 

Martin Johnson zemřel v roce 1937, při jednom letu v domácím, americkém prostředí. Byli pochodní, která ale zahasla,“ dodává Jan Svatoš. 

Opravdu byl Martin Johnson na výpravě s Jackem Londonem? Jak vypadá spolupráce s americkým muzeem manželů? A co Jan Svatoš všechno chystá? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu. 

Martin (druhý zleva) a Osa (první zprava) Johnsonovi čekají na letišti ve Springfieldu, až se vyjasní počasí. - Foto: IMLS Digital Collections & Content, zdroj: Flickr.com, Creative Commons  licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Web Safari - okno do světa zvířat

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas