Jak to vidí14. června  2018 v 08:30  

Václav Cílek: Jaderná energetika představuje největší bezpečí za cenu nejmenších rizik při přijatelné ceně

Jaderná elektrárna Dukovany stárne a na rok 2035 je naplánovaná její odstavení. Řešení už vlády nemůžou odkládat, je potřeba ji dostavět, říká Václav Cílek. - Foto: Jan Sucharda

Jaderná elektrárna Dukovany stárne a na rok 2035 je naplánovaná její odstavení. Řešení už vlády nemůžou odkládat, je potřeba ji dostavět, říká Václav Cílek.Foto: Jan Sucharda

Haldy radioaktivní hlušiny a měsíční krajina, která zůstává po těžbě uranu. Vyhořelý radioaktivní odpad, který bude potřeba opečovávat po dobu deseti tisíc let. Stárnoucí jaderné elektrárny a riziko trvale zamořených oblastí, jako jsou v Černobylu nebo Fukušimě. Navzdory tomu všemu zůstává zatím jaderná energetika nejlepším řešením energetických problémů budoucnosti.

„Pochopitelně všechno, co spotřebováváme, vytváří určité konflikty,“ říká Václav Cílek. „Pokud se bavíme o spalování uhlí nebo o fosilních palivech, bavíme se o oxidu uhličitém a klimatických změnách. Pokud se bavíme o jaderné energetice, bavíme se o jaderném odpadu. A pokud se budeme bavit o ropě, budeme se bavit o ropných válkách.“ 

 

Host: geolog Václav Cílek. Témata: Před čím stojí Evropa v oblasti energetiky? Jak vznikají meteorologické anomálie? Jak si příroda poradí s kůrovcovou kalamitou? Co s vytěženým napadeným dřevem? A co je to etnofuturismus? Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web  | Stáhnout

Jako nejlepší pro budoucnost z toho podle Václava Cílka vychází jaderná energetika v kombinaci s alternativními zdroji. „Je to největší bezpečí za cenu nejmenších rizik při přijatelné ceně,“ shrnuje. 

Energetická budoucnost Evropy 

Zatím však energetický mix zůstane ještě na dlouhou dobu stejný. Evropa bude se zvědavostí sledovat, jak si v nadcházejících letech Německo poradí se změnou energetické politiky, pro kterou se rozhodlo před několika lety. 

Václav Cílek - Foto: Marián Vojtek

Václav CílekFoto: Marián Vojtek

Do roku 2022 se chystá odstavit z provozu svoje jaderné elektrárny. Čtyřicet až padesát procent spotřeby energie by chtěli Němci pokrýt z alternativních zdrojů. K tomu se snaží vybudovat druhý velký plynovod z Ruska, aby měli zajištěný dostatek regulovatelných kapacit. 

„Zároveň má na našem území klesnout výroba elektřiny z hnědého uhlí na třicet nebo čtyřicet procent. Energií bude tedy v Evropě méně než dřív a chybět budou i kapacity, kterými se toky energií regulují,“ předpovídá Václav Cílek. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas