Václav Cílek: Kdo vyhraje bitvu o Mosul není důležité. Ten konflikt totiž teprve začíná

9. prosinec 2016

Je na tom Blízký východ stejně jako Evropa v době Třicetileté války? Je to největší krize od vpádu Mongolů ve 13. století? Geolog a ekolog tady nejednu paralelu opravdu našel.

„Oči mi otevřela až kniha Rainera Hermanna Konečná stanice Islámský stát. To, že někdo teď vyhraje bitvu o Mosul, totiž z dlouhodobého pohledu neznamená vůbec nic. Nejdůležitější je pro ně fungující ekonomický stát,“ říká Václav Cílek.

Arabská 30letá válka podle Cílka

Už dlouhou dobu na Blízkém východě najdete státy, které svým lidem nic nedávají. „U nás je politika konsensem pro veřejné dobro. V arabském pojetí jde vládám jen o to, jak zkrotit masy.“ Pokud se jim nepodaří obnovit ekonomiku, která začne lidem taky něco dávat, nezmění se nic.

Po 2. světové válce totiž vznikly rodinné vládnoucí mocenské klany, které se navázaly hlavně na ropné bohatství svých zemí. Podobně na tom byla Evropa v době Třicetileté války (1618–1648). „Skokovitou změnou procházel arabský svět ale až v 50., někde až v 80. letech. Jistou paralelu tady opravdu vidím.“

Vina je na našich bedrech

Velkou vinu na současném konfliktu má podle Cílka řada dalších zemí. „Otevírá se mi kudla v kapse, když si vzpomenu na to, co ještě nedávno dělali Francouzi v Alžíru.“ Vinu podle něj nese už 100 let celý západní svět. „Jsem rád, že jsme tehdy trpěli pod Rakouskem-Uherskem a nemohli se na tom taky podílet.“

Za postupným zapojením Ruska (a Čín) do války proti IS Cílek vidí jen mocenský boj o ropu. „Všechny státy, které přemýšlejí nad svou budoucí energetickou soběstačností, se tam tak logicky taky musí účastnit dělení moci.“

autoři: lup , Václav Cílek , zis
Spustit audio