Jak to vidí10. února  2016 v 08:30  

Václav Cílek: Za teplou zimu může El Niño, mohou přijít povodně

Pravé bílé zimy se letos dočkáme možná až na jejím konci, říká Václav Cílek - Foto: Bohuslav Horák

Pravé bílé zimy se letos dočkáme možná až na jejím konci, říká Václav CílekFoto: Bohuslav Horák

Nástup zimy a sněhu byl v letošní sezóně velmi pomalý. Důvodem jsou klimatické jevy po celém světě. Jaké jsou ale předpovědi na příští měsíce? Jaká byla letošní zima? Moc teplá nebo chladná?

Už od září loňského roku se předpovídalo, že letošní zima bude ovlivněna extrémně silným jevem El Niño. To se podle klimatologa Václava Cílka také stalo. „Hodně teplá povrchová vrstva Tichého oceánu zrychluje větry, které jdou přes USA. Ty odhání chlad. Jakmile ale přestanou vát, přijde okamžitě od severu polární zima,“ říká. 

 

Host: geolog Václav Cílek. Za teplou zimu může El Niño, závěr bude chladnější. Co je projekt Krajiny mého srdce? Co skrývá tajemné hradiště u Hluboké nad Vlatvou? Moderuje Karolína Koubová.

Vložit na svůj web

„Tyto silné větry naráží do větrů nad Atlantickým oceánem, tím tak oteplují Evropu,“ shrnuje ve stručnosti geolog a klimatolog. 

S teplým začátkem zimy podle Cílka počítala britská meteorologická služba už dlouho dopředu. „Toto proudění přináší deště a silné větry. Jednou z možností jsou i jarní povodně v Česku, jejichž pravděpodobnost je tak o něco větší.“ 

Čtěte také: El Niño se pořádně udeřit teprve chystá, a to už koncem ledna! Jsem překvapený vážností situace

Zatím k nám tedy nedorazila pořádná chladná zima. Jaké jsou ale předpovědi o jejím závěru? „El Niño se vyčerpává. Více se tak uplatní chlad ze severu nebo ze Sibiře. Předpokládá se studený konec zimy,“ tvrdí. U meteorologů ale není nikdy nic jisté. 

Moc člověka 

El Niño ovlivňuje velkou část planety. Kromě tepla v Evropě a Anglii se jedná třeba o velké povodně v Jižní Americe. „Zdá se, že klimatické extrémy jsou zesílené lidskou činností. Je malá pravděpodobnost, že by všechny změny byly úplně přirozené.“ 

El Niño podle sledování přichází docela pravidelně, zhruba každé dva až čtyři roky, někteří hovoří o sedmileté frekvenci. Každý je ale jiný.

„Změna je příliš velká, než aby odpovídala pouze přírodním faktorům,“ říká Cílek s odkazem na nedávný vědecký výzkum. 

Lepší zkušenosti s klimatickými extrémy mají ve Spojených státech, kde v poslední době přišlo několik velkých sněhových bouří. „Stává se to politickou záležitostí, která hraje velkou roli i při současné volbě amerického prezidenta.“ 

Klima podle prezidenta 

Co se týče praxe, rychlá změna emisí je podle Cílka vlastně nemožná. „Musíme se pokusit dělat dlouhodobá opatření, která vedou ke snížení lidského vlivu. To ale bude trvat 20 nebo 50 let. Druhá věc je přizpůsobení se klimatickým změnám.“ 

Co je projekt Krajiny mého srdce? Co skrývá tajemné hradiště u Hluboké nad Vlatvou? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu. 

Autor:  Karolína Koubová  (kko), Václav Cílek, Jan Řápek
Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Erich Maria Remarque: Nebe nezná vyvolených (1/10)

Milostný příběh mladé dívky, trpící tuberkulózou, a světem protřelého závodníka. Čte Igor Bareš. Poslouchejte...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas