Václav Cílek: Za teplou zimu může El Niño, mohou přijít povodně

10. únor 2016

Nástup zimy a sněhu byl v letošní sezóně velmi pomalý. Důvodem jsou klimatické jevy po celém světě. Jaké jsou ale předpovědi na příští měsíce? Jaká byla letošní zima? Moc teplá nebo chladná?

Už od září loňského roku se předpovídalo, že letošní zima bude ovlivněna extrémně silným jevem El Niño. To se podle klimatologa Václava Cílka také stalo. „Hodně teplá povrchová vrstva Tichého oceánu zrychluje větry, které jdou přes USA. Ty odhání chlad. Jakmile ale přestanou vát, přijde okamžitě od severu polární zima,“ říká.

„Tyto silné větry naráží do větrů nad Atlantickým oceánem, tím tak oteplují Evropu,“ shrnuje ve stručnosti geolog a klimatolog.

S teplým začátkem zimy podle Cílka počítala britská meteorologická služba už dlouho dopředu. „Toto proudění přináší deště a silné větry. Jednou z možností jsou i jarní povodně v Česku, jejichž pravděpodobnost je tak o něco větší.“

Čtěte také

Zatím k nám tedy nedorazila pořádná chladná zima. Jaké jsou ale předpovědi o jejím závěru? „El Niño se vyčerpává. Více se tak uplatní chlad ze severu nebo ze Sibiře. Předpokládá se studený konec zimy,“ tvrdí. U meteorologů ale není nikdy nic jisté.

Moc člověka

El Niño ovlivňuje velkou část planety. Kromě tepla v Evropě a Anglii se jedná třeba o velké povodně v Jižní Americe. „Zdá se, že klimatické extrémy jsou zesílené lidskou činností. Je malá pravděpodobnost, že by všechny změny byly úplně přirozené.“


El Niño podle sledování přichází docela pravidelně, zhruba každé dva až čtyři roky, někteří hovoří o sedmileté frekvenci. Každý je ale jiný.

„Změna je příliš velká, než aby odpovídala pouze přírodním faktorům,“ říká Cílek s odkazem na nedávný vědecký výzkum.

Lepší zkušenosti s klimatickými extrémy mají ve Spojených státech, kde v poslední době přišlo několik velkých sněhových bouří. „Stává se to politickou záležitostí, která hraje velkou roli i při současné volbě amerického prezidenta.“

Klima podle prezidenta

Co se týče praxe, rychlá změna emisí je podle Cílka vlastně nemožná. „Musíme se pokusit dělat dlouhodobá opatření, která vedou ke snížení lidského vlivu. To ale bude trvat 20 nebo 50 let. Druhá věc je přizpůsobení se klimatickým změnám.“

Co je projekt Krajiny mého srdce? Co skrývá tajemné hradiště u Hluboké nad Vlatvou? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Václav Cílek , kko , jra
Spustit audio