Jak to vidí5. února  2016 v 08:30  

Václav Malý: Lidem v nouzi se pomáhat musí! Bez ohledu na jejich náboženské přesvědčení

Pomáhat všem bez rozdílu je podle Malého v duchu evangelia - Foto: CC0 Public domain

Pomáhat všem bez rozdílu je podle Malého v duchu evangeliaFoto: CC0 Public domain

Dnes má do Česka přicestovat už druhá, asi 20členná skupinka iráckých uprchlíků. Celkem má jít o 153 lidí. Pozvala je naše vláda. Navzdory uzavřenosti naší společnosti.

„Je to taková malinká první vlaštovička,“ říká Václav Malý. Je dobře, že se k tomuto kroku naše vláda odhodlala. Doufá, že se pomoc nezastaví na tomto malém čísle. Domnívá se, že lidem v nouzi se prostě pomáhat musí, a to bez ohledu na jejich náboženské vyznání a přesvědčení. 

 

Host: Václav Malý, světící biskup pražský. Témata: do Česka přijíždí další část z iráckých křesťanských migrantů, návštěva papeže Františka v synagoze, vzestup počtu křesťanů v Číně. Moderuje Karolína Koubová.

Vložit na svůj web

„Je to přece v duchu evangelia. Když někdo ztratí domov, je v ohrožení života, tak se přece hned a prvotně nebudu ptát, v co věříš, do jaké tradice patříš. Jsi člověk v nouzi a moje povinnost člověka, který v nouzi není, je pomoci,“ zlobí se biskup. 

Jak vypadá konkrétní pomoc? 

Vadí mu uzavřenost naší společnosti. „Hlavně politiků, kteří nemají odvahu říct, že to takto dál nejde. To mě opravdu zaráží.“ Souhlasí ale s bezpečnostními prověrkami migrantů. Uvědomuje si, že jinak hrozí „nepřehledné situace“. Sám navštívil pražskou farnost, která se o Iráčany má starat. 

Čtěte také: Václav Malý: Pomáhat uprchlíkům musíme v duchu evangelia, tedy všem lidem v nouzi bez rozdílu vyznání

„Budou se je snažit integrovat do české společnosti. Zajistí jim jazykové kurzy. Pomohou jim vyznat se na úřadech a zařídit všechny potřebné formality. A některé rodiny budou u nich doma i bydlet. A to mě opravdu velmi těší.“ 

Otevřený dialog s muslimy, žida a... Čínou 

S otevřeným dialogem křesťanů s muslimy a židy, začal už papež Jan Pavel II. Při cestě do Sýrie jako první papež navštívil v Damašku mešitu. V jeho stopách jde dnes i papež František. Biskup Malý je ale naopak znepokojený přehlížení porušování dodržování lidských práv v Číně. 

Určitě je dobře, že se ekonomickým růstem postupně zvyšuje úroveň části občanů. Ale rozhodně nesmíme ztratit ze zřetele potlačování lidských práv, říká Malý - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Určitě je dobře, že se ekonomickým růstem postupně zvyšuje úroveň části občanů. Ale rozhodně nesmíme ztratit ze zřetele potlačování lidských práv, říká MalýFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

„Celý svět je dnes obdivuje pro jejich ekonomický růst. Ale úplně se zapomíná na lidská práva. Opravdu mi vadí podlézání našich politiků. Úplně tak ztrácíme kredit nabitý politikou Václava Havla.“ Přitom tam komunistický režim jen utužuje svou moc. 

Nepohodlní prostě zmizí 

V poslední době navíc dochází ke kriminalizaci nezávislých advokátů, kteří se snaží obhajovat bezpráví. „Jsou zatýkáni obhájci lidských práv, ale i advokáti práv lidí v zaměstnání, těch, kterým byla vyvlastněna půda nebo byli násilně vystěhováni. 

„Bylo jich na 200, tedy těch, o kterých víme. A je mi líto i několika vydavatelů politologické literatury, kteří prostě najednou zmizeli.“ V našem tisku se objevila také informace, podle které byly v loňském roce strženy kříže na 2000 kostelích.  

Jak vidí papežskou návštěvu římské synagogy? Jak by měl vypadat dialog mezi židy a křesťany? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Erich Maria Remarque: Nebe nezná vyvolených (1/10)

Milostný příběh mladé dívky, trpící tuberkulózou, a světem protřelého závodníka. Čte Igor Bareš. Poslouchejte...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas