Jak to vidí22. května  2018 v 08:30  

Vladimíra Dvořáková: Dnešní podceňování univerzit je problém

„Západ vznikl na základě toho, že vznikaly univerzity, kde bylo vždycky nějaké místo svobody a bádání,“ říká Vladimíra Dvořáková - Foto: Khalil Baalbaki

„Západ vznikl na základě toho, že vznikaly univerzity, kde bylo vždycky nějaké místo svobody a bádání,“ říká Vladimíra DvořákováFoto: Khalil Baalbaki

Vysoké školství u nás se od revoluce podstatně změnilo. A ne vždycky to bylo k lepšímu.

Vysoké školství u nás se od revoluce podstatně změnilo. Na porevoluční vývoj mělo vliv neregulované přijímání velkého množství studentů, na což podle Vladimíry Dvořákové nebyly školy připraveny. Také se nepočítalo s výrazným demografickým poklesem, byť se dal očekávat. 

 

Host: Vladimíra Dvořáková. Témata: vnitrostranické referendum ČSSD o vstupu do vládní koalice, slabá místa českého vysokého školství, výsledky voleb ve Venezuele. Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Není to o zavedení pozemků a dílen 

„Není to o tom, že znovu zavedeme pozemky a dílny a budeme produkovat studenty přímo pro trh. My totiž nevíme, jaký bude trh za deset, dvacet nebo padesát let, kdy dnešní studenti budou pořád ještě pracovat,“ říká Vladimíra Dvořáková. 

„Vzdělání by mělo mít také širší rozměr, který lidem poskytne šanci se přizpůsobovat tomu, jak se svět mění. Vezměme si třeba jen to, jak se změnily technologie za posledních dvacet let.“ Naše vysoké školství podle Dvořákové trpí taky tím, že se tu nepodařilo vytvořit základ pro systém soukromých škol jako v USA nebo Velké Británii. 

„Dnešní podceňování univerzit je problém. Je tu snaha považovat vzdělání za čistě soukromou záležitost a podceňovat jeho společenský rozměr.“

Západ vznikl na základě univerzit 

„Mnozí lidé, kteří nejvíc křičí o tom, jak musíme chránit naši civilizaci, jdou zároveň velmi silně proti jejím základům, které představuje kvalitní univerzitní prostředí. Západ vznikl na základě toho, že vznikaly univerzity, kde bylo vždycky nějaké místo svobody a bádání,“ říká politoložka. 

„Trh potřebuje vzdělané lidi, kteří se umí přizpůsobit a budou umět zavádět nové technologie. Pokud nebudeme mít vzdělané lidi, budeme mít montovny,“ uzavírá Vladimíra Dvořáková. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas