Jak to vidí8. února  2017 v 08:30  

Vladimíra Dvořáková: To, co doporučuje vyšetřovací komise k reorganizaci policie, je hodně nebezpečné

Sněmovní vyšetřovací komise dospěli k závěrům, ke kterým vůbec neměla, říká politoložka - Foto: Filip Jandourek

Sněmovní vyšetřovací komise dospěli k závěrům, ke kterým vůbec neměla, říká politoložkaFoto: Filip Jandourek

Komise doporučila vládě řešit personální otázky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. I když k závěrům dospěla nezvykle jednomyslně, politici podle politoložky nesplnili svou roli a hráli si na policii.

„Dospěli k závěrům, ke kterým vůbec neměli,“ říká Vladimíra Dvořáková. Měli totiž řešit reorganizaci bez koncepce a odbornou diskuzi, Místo toho ale vyšetřovali, kde a jak unikla citlivá data, a pokusili se osekat pravomoci státního dozoru. „To samo o sobě je hodně nebezpečné,“ varuje politoložka. 

 

Host: politoložka Vladimíra Dvořáková. Témata: výsledky poslanecké vyšetřovací komise, od ledna tady má být nový úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, má volební spojení STAN a KDU-ČSL naději na úspěch? Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

„Komise poslanců nemá nahrazovat vyšetřování policie. Nemá tu pravomoc ani nástroje,“ upozorňuje Dvořáková. „Předpokládala jsem, že se komise bude soustředit na to, jak se tady vládne.“ Doporučení poslanecké komise kritizoval už v pondělí Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu. 

Takhle se tady vládne 

Podle politoložky byla reorganizace ÚOOZ rozhodně provedena nestandardně. Takové účelové reorganizace různých útvarů policie se ale u nás prý dělají dlouho. „Už před 18 lety rozbili tým Evžena Šírka, který vyšetřoval velkou kauzu mafiána Františka Mrázka. Reorganizuje se veleúspěšná finanční policie atd.“ 

„Takovým způsobem se v civilizovaných zemích reformy opravdu nedělají.“ Analogii ke stylu vládnutí současného kabinetu vidí Dvořáková taky v prvních krocích nového úřadu pro kontrolu hospodaření politických stran. „Zákon, podle kterého by měl fungovat, vypadá velmi dobře. Ale to, co se teď děje, je k pousmání.“ 

Kontrolu financování politických stran záměrně oddalují 

Nový úřad by měl dohlížet nad hospodařením politických stran, může dávat i pokuty. Hlavně by měl ale poskytovat informace veřejnosti a zlepšit transparentnost stran a hnutí. Fungovat měl už od ledna. Teď se ale teprve hledá jeho sídlo. „Vypadá to na Brno. Proč? Většina politických stran je v metropoli.“ 

Úřadu navíc chybí čtvrtý člen. „Zajímavé je, že neprošel člověk, kterého navrhoval NKÚ. Tedy ti, kteří financování politických stran dobře rozumí.“ Podle Dvořákové se fungování úřadu záměrně oddaluje s ohledem na volby do sněmovny i na prezidentskou kampaň. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace