Vladimíra Dvořáková: To, co se teď děje kolem jmenování vlády, je kocourkov jako vyšitý

29. červen 2018

Kauza opsané práce nové ministryně spravedlnosti. Nebo nejasné nejmenování Miroslava Pocheho. Postupujeme pomalými kroky od demokracie zpátky k nedemokratickým systémům?

Premiér Andrej Babiš uvede dnes do úřadu zbylé nové ministry. Konkrétně šéfa resortu práce a sociálních věcí Petra Krčála a novou ministryni spravedlnosti Taťánu Malou, jejíž magisterská práce z roku 2011 nese podle expertů prvky možného plagiátorství.

Ministryně (ne)spravedlnosti?

„Plagiátorství se z hlediska trestného činu vždycky hrozně těžko prokazuje. Ale každopádně ta práce nesvědčí o tom, že bychom měli na ministerstvu spravedlnosti odborníka na právo. To je jednoznačný výsledek. Je tam i poměrně výrazné etické selhání,“ myslí si politoložka Vladimíra Dvořáková. „Je tady otázka jejího přístupu ke spravedlnosti.“

Premiér Babiš si přitom zakládá na odbornosti své vlády. „Některé případy tu odbornost zpochybňují. Ministerstvo spravedlnosti určitě. Obrovské výhrady byly i vůči Danielu Ťokovi, protože v předchozí vládě příliš neukázal, že by dokázal řešit problémy na ministerstvu dopravy.“

Koaliční vláda ANO, ČSSD a prezidenta

„Já se ani neztotožňuji s myšlenkou, že by ve vládě měli být odborníci nebo manažeři. Musí to být politici. Protože u nás vláda rozhoduje ve sboru. Není to tak, že si někdo spravuje ministerstvo a nic jiného ho nezajímá. Vláda by měla mít určitou koncepci,“ uvažuje politoložka.

„Mnozí ministři nejsou spjatí ani s hnutím ANO ani s ČSSD, ale s prezidentem, takže koalici máme mnohem širší. To je další věc, která může ovlivňovat rozhodování vlády ve sboru, kdy se o klíčových věcech hlasuje,“ říká Dvořáková. „Navíc se tam poprvé objevují přímí zástupci byznysu.“

Jak to bylo s Pochem

Prezident Miloš Zeman navíc prohlásil, že dostal dva seznamy ministrů. Jeden, kde nebyl uveden žádný ministr zahraničních věcí a druhý, „v podstatě dopis pana premiéra Babiše, kde mně navrhoval dva ministry zahraničí“. Nejprve Miroslava Pocheho a v případě zamítnutí Jana Hamáčka.

Europoslanec Miroslav Poche

„To, co se teď dělo kolem jmenování vlády, je kocourkov jak vyšitý. Je tam kombinace jistého amatérismu, protože jsme se nedozvěděli, jestli tam byly dvě listiny, nebo jen jedna. Osobně si myslím, že by měla přijít kompetenční žaloba,“ komentuje nejasnosti Dvořáková.

Rozvracíme ústavní systém

„Prostě by bylo dobré, aby někdo řekl: Toto prezident podle naší ústavy může a toto nemůže. Protože jakmile se 30 let po změně režimu dohadujeme, co prezident může, je to ukázka toho, jak demontujeme celý právní stát. Je otázka, jestli jsme ho kdy úplně dotvořili.“

„Je to hodně nebezpečné. Teď to ani nemusí být tak super významné. Ale podle analýz toto rozvracení ústavního systému, překračování pravomocí, nevyjasněnost, vytváření fluidního prostředí, bývá jedním z těch kroků, jak se může dojít k systému omezení demokracie.“

Prezident Miloš Zeman s koaliční vládou ANO a ČSSD
autoři: zis , Vladimíra Dvořáková , rota
Spustit audio