Jak to vidí19. září  2017 v 08:30  

Vladimíra Dvořáková: Zahraniční velmoc může finančně ovlivnit naše prezidentské volby

Může se stát prezident loutkou cizí mocnosti? - Foto: Fotobanka Pixabay

Může se stát prezident loutkou cizí mocnosti?Foto: Fotobanka Pixabay

Některá omezení, která platí pro kampaně politických stran před sněmovními volbami, neplatí pro kampaň prezidentskou. Čeho se obávat?

Pro kampaně politických stran před sněmovními volbami platí třímilionový limit na dary. Politické strany taky nesmějí přijímat dary ze zahraničí. „V případě prezidentských kampaní ale tahle dvě omezení neplatí. A to je hodně zvláštní,“ říká politoložka Vladimíra Dvořáková. 

„Ve většině zemí, třeba i v USA, zahraniční dary býti nemají. A to víme, co se dělo po volbách po zvolení Trumpa. Už jenom kvůli kontaktům, které tam byly. Není prostě zájem, aby jakákoli zahraniční velmoc mohla finančními prostředky ovlivňovat výsledky voleb. Docela mě mrzí, že se tohle do zákona nedostalo,“ stěžuje si politoložka. 

 

Host: Vladimíra Dvořáková. Témata: předvolební kampaň a témata voleb; mají smysl volební průzkumy; rozdíly v omezeních sněmovních a prezidentských voleb; účet končící vlády. Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Pomůže nový úřad? 

Novinkou letošních sněmovních voleb je nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. „Je to důležitý úřad. Měl tu být už mnohem dříve. Dozor nad tím, jak jsou kampaně financovány, je ve všech zemích,“ připomíná Dvořáková. 

„Vždycky je to velmi obtížné, vždycky je snaha politických stran někde něco ušetřit, něco neoznámit. Snaha dostat to pod kontrolu je důležitá. Náš úřad nevznikal úplně lehce. Oficiálně vznikl k 1. 1. 2017, ale to se teprve začali vybírat lidé. Ještě v březnu neměli kde sedět.“ Za porušení pravidel kampaně už úřad uložil první pokutu. Strana ODA musí zaplatit 19 000 Kč. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas