Podle Petra Weisse se díky sexuální výchově láska nevytratí

13. březen 2012

V pořadu Je jaká je jsme dnes (13. března) po 9:00 hodině přivítali sexuologa Petra Weisse.

Kdy a od koho? To jsou otázky, které trápí nespočet rodičů čekajících na první zvídavé dotazy svých ratolestí. „Maminko a tatínku, jak jsem přišel na svět?“ Pro většinu z nás není jednoduché před pronikavým dětským pohledem v této zkoušce obstát, ale musíme se opravdu obávat? Nejen lechtivé odpovědi nabídl sexuolog Petr Weiss.

Lépe o něco dříve, nežli později

Podle aktuálních průzkumů prý většina Čechů nalezla odpovědi na otázky spojené se sexuální gramotností od svých vrstevníků. Rodiče tedy promeškali ten správný okamžik, kdy dětem sdělit potřebné informace: „Víte, dítě má právo být informováno. Má např. také právo vědět, že na něj nikdo nemůže sahat, pokud o to samo nestojí. A to ani tatínek nebo maminka, vždy může říct ne.“ Podle sexuologa P. Weisse je důležité poučit děti o jistých aspektech sexuality již v předškolním věku. Nejen kvůli jejich ochraně. „Nutné je si uvědomit, že nejčastější sexuální delikty a projevy deviací hrozí především ze strany osob blízkých. Nemůžete proto veškerou předškolní výchovu nechat pouze na rodičích. Těžko tatínek, který pohlavně zneužívá svého potomka, poskytne dítěti potřebné informace tak, aby se na jejich základě mohlo adekvátně bránit.“

Jenže tou pravou zkouškou ohněm pro rodiče bývá zvolit ta správná slova. P. Weiss uvádí, že největší problém v tomto případě je právě to kdy: „Děti jsou do přibližně devíti let schopny přijímat informace více otevřeně a beze studu. Pokud před dítětem v předpubertálním věku řekneme penis, je to pro něj stejné, jako když řekneme třeba ucho. Dá se tak velmi jednoduše předejít studu, který vzniká nejen na straně rodičů. V pozdějším věku pak právě stud brání o věcech otevřeně hovořit.“

Rodina. Ilustrační foto

Láska a vzory musí být vždy na prvním místě

Sexuální výchova hraje důležitou roli. Ovšem důležitější úlohu představují příklady rodičů - tedy být pro dítě tím správným vzorem. Mnoho rodin proto stojí v opozici proti sexuálnímu vzdělávání na školách, především v řadách radikálně smýšlejících spoluobčanů: „Toto je určitě problém. Vlivy sexuální výchovy jsou ale jednoznačně pozitivní. Je prokázáno, že v společenstvech, kde je sex zakazován, dochází k dalece nejvíce deviacím a sexuální patologii. Skrývání problémů v jejich řešení ještě nikdy nepomohlo! Je nutné si uvědomit, že správně informovaní mladí lidé užívají např. vhodně antikoncepci, tedy podstupují méně potratů nebo prodělávají méně pohlavních nemocí. Dovedou se vhodně chránit a rozpoznat včas rizika, která jim hrozí.“ P. Weiss ovšem upřesňuje, že stud a zdrženlivost jsou na druhou stranu nezbytnou součástí lidského života: „Díky těmto vlastnostem můžeme stále objevovat něco nového a intimita je pro nás krásná i v pozdějším věku. Rozhodně tedy není vhodné se snažit tyto atributy zcela vytěsnit.“

Více v audiozáznamu rozhovoru s moderátorkou Marií Retkovou na začátku článku…

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.