Podle kritiků je prý muzikál "Hamlet" Janka Ledeckého nezvyklým pohlazením

13. duben 2012

Zpěvák, kytarista, skladatel, vystudovaný právník, který je dnes spojován hlavně s muzikály. Nejen to je Janek Ledecký, páteční host Dvojky s datem 13. dubna.

Hudební začátky
Ač studoval práva, právníkem se nikdy nestal. „Já jsem to nikdy ani nezkoušel. Podařilo se mi totiž, již ve čtvrťáku na vejšce, mít v občance tzv. volné povolání, což byla tehdy nevídaná věc. A tak jsem samozřejmě odjel se Žentourem na turné. Pak už to jelo samo.“ Většina mladých, kteří tíhli k muzice, zakotvili na konzervatořích. Proč ne Janek Ledecký? „Já to hodně chtěl. Ale pak se z 8. třídy mohlo jít na gymnázium a na konzervatoř až z devítky. Tak jsem se s rodiči domluvil, že to zkusím na gymplu. A ono to vyšlo. Postupem času jsem po konzervatoři přestal toužit.“

Janek Ledecký; rocková opera Hamlet

První úspěchy skupiny Žentour
Začátky Janka Ledeckého jako zpěváka a kytaristy jsou spojeny se skupinou Žentour. Ta vydala své první album Žentour 001 v roce 1987. V roce 1989 vyhrála televizní hitparádu "Triangl" s písničkou "Utajený světadíl" hned třikrát za sebou a v létě získala, s písničkou "Promilujem celou noc", Bratislavskou lyru na tehdy nejprestižnějším mezinárodním hudebním festivalu. Následoval singl "Všechno bude fajn" a Žentour byl definitivně katapultován z rockových klubů na stadiony. Album Žentour 003 se stalo nejprodávanějším na trhu.

Janek Ledecký

Sólová dráha
Poté to Janek Ledecký chtěl zkusit sólově a v roce 1992 vydal své album "Na ptáky jsme krátký", které bylo natolik úspěšné, že se rozhodl k Žentourům nevrátit. „Já si myslel, že opravdu udělám jednu sólovku a pak se vrátím. Najednou jsem ale zjistil, že to je deska, kde bych poprvé neměnil ani slovo, ani notu, a to ani dnes. Říkal jsem si, že být odpovědný sám sobě je fajn, a tak jsem se nevrátil. A to vlastně až do doby asi před 3 roky, kdy jsem s nimi po 19letech znovu začal hrát.“

Muzikálové ambice se probudily až s Hamletem
A jak se dostal k muzikálu, resp. k Hamletu, který se dnes hraje v Soulu, Tokiu i Bukurešti a navíc se proměnil v rockovou operu? „Já nikdy neměl autorské, muzikálové ambice. Byl to Martin Kumžák, producent několika mých desek, který za mnou v 1997 přišel a rovnou mi to naservíroval. To nebylo o tom, jaký mám na to názor, ale rovnou mi přinesl Hamleta, ať to udělám.“

Znovuobjevení Shakespeara
Dá se říct, že to pak během dvou let opravdu napsal. Vzhledem k tomu, že prý sám žádný pořádný muzikál ještě neviděl, tak moc nevěděl jak na to. Navštívil proto Brodway v New Yorku a tam viděl asi deset různých muzikálů. „Zjistil jsem, že se to dá dělat mnoha způsoby a tak jsem si řekl, že to zvládnu taky. Když byl Hamlet hotový, nastal další problém, a to jak sehnat producenty. Ti mě ale začali odrazovat s tím, že jde o tragédii a že na to lidé nebudou chodit. Za ta léta dělali Hamleta mnozí a postupně dostal futrál výjimečnosti. Je si ale potřeba uvědomit, že Shakespeare počítal s tím, že Hamlet bude mít tak deset repríz v jeho divadle, který měl na hypotéku, a že přes polovina diváků bude negramotných. Proto je to také napsáno tak, aby se to líbilo.“

Muzikál za hranicemi
Janek Ledecký má prý velkou radost, že dnešním diváků Shakespeara trochu vrací. „Pro mnoho lidí byl muzikál Hamlet prvním setkáním s Shakespearem a vím, že spousta z diváků si pak do různých půjčoven zašla pro jeho další filmová a jiná zpracování. Moc se mi líbilo, co napsali v Tokiu, tedy že jde o vstupenku do Shakesperovského světa lidí, kteří se s ním dosud nepotkali a pro ty, kteří jej znají, je to zajímavé a nezvyklé pohlazení. To se mi moc líbilo.“ Svou premiéru měl v tehdy novém Divadle Kalich, kde se hrál dlouhé roky. Poté se Hamleta ujal Robert Johanson, který jej předělal a s velkým diváckým úspěchem pak uvedl v jihokorejském Soulu, kde se hraje dodnes, stejně jako v Japonsku či Maďarsku.

V březnu 2012 se muzikál vrátil „domů“ a premiéru měl v Divadle Brodway, to už ale s podtitulkem „The Rock Opera“. Jak se rockové opeře vede si už ale poslechněte sami, a to v audiozáznamu rozhovoru Stáni Lekešové s Jankem Ledeckým.

autor: lup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.