Josef Louda: „Nejdůležitější je nápad a nálada“

15. květen 2012

Hostem magazínu Dvojky a moderátorky Marie Retkové byl dnes (15. května) po 11:00 významný český fotograf Josef Louda.

Základní školu vystudoval psycholog, sociolog a fotograf Josef Louda s vyznamenáním. Přesto musel jít studovat manuální práci – zedničinu. „Moje matka vlastnila 4 hektary půdy, což stačilo na patřičně negativní kádrový posudek. Zazlíval jsem otci, že neposlal ani jedno odvolání a prohlásil, že se alespoň naučím práci dělníků.

Přes kanály do sběrny surovin
Po vyučení se dostal ke stavbě kanalizací. Zde prvně ocenil vzdělání, kterého se mu dostalo. „Když jsem přišel do prvního zaměstnaní, šéf rozhlásil v kolektivu, že *jsem ten študovanej* a je zapotřebí si na mne dát pozor.“ Zde se také poprvé pokusil studovat alespoň dálkově. „Třikrát jsem se snažil dostat na psychologii práce. Řekli mi, že ve mně mají středního kádra a nevidí jediný důvod, proč bych měl začít filosofovat.“

Situace se však změnila ihned poté, co byl ze zaměstnání pro svůj původ vyhozen a nastoupil na 22 let do sběrných surovin. „Tam měli o snahu lidí dále studovat velkou nouzi a tak, aby naplnili kvóty, mohli mne vyslat.Vystudoval jsem tak dálkově psychologii, pedagogiku a sociologii. Bylo mi umožněno poznat opravdové lidi. Zemité a upřímné. Nikdy jsem je však nefotil. Měli by pocit studu, že byli špinaví a orvaní.

Staré fotoaparáty

Fotografie je vlastně náhoda

Podle Josefa Loudy stojí celý princip úspěšné fotografie na třech písmenech n. „Domnívám se, že nejdůležitější je nápad, nálada a nálada. Mnozí fotografové preferují své ego a nepřipouští, že dobrá fotka od něho je z velké části náhoda., Ani ateliérový snímek nejde zopakovat sekundu po sobě, neboť výraz očí již bude zcela jiný. V neposlední řadě nápad o nás také vypovídá. Hledáme náměty a dle jejich preference tak vytváříme náš osobitý styl vnímání světa. Fotografie jsou prostředkem, kterým informujeme, jak vidíme svět my. Divák většinou ani nezná fotografa, ale zná styl kterým zachycuje okamžiky. S technikou se buď ztotožní, nebo ho neosloví.“

Modelky a striptérky
Focení aktů v ateliéru začínal Josef Louda focením se striptérkou. „Ty se samy nastavují a samy vymýšlí pózy. Neskrývají se. První modelka se mne ptala, zda bych jí mohl vzít za Janem Saudkem Učinil jsem tak a on s ní udělal jeden ze svých nejslavnějších snímků. Klečí a míří si revolverem do úst.“

Modelky poznával Josef Louda od píky. „Pořizoval jsem jejich snímky v české Miss prakticky celých 7 let. Mnohokrát se mi stalo, že dívky byly velmi příjemné a vstřícné do okamžiku, zvítězily. Dva roky na to už měly nosy nahoru.

Více se dozvíte z rozhovoru fotografa s Marií Retkovou.

autor: Jan Profous
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.