„Abychom se nepřistihli při lži, raději jsme pořád točili pravdu.“ O seriálu Zdivočelá země s Hynkem Bočanem a Jiřím Stránským

29. srpen 2012

První filmová verze Zdivočelé země vznikla ještě v roce 1968.

Románovou verzi Zdivočelé země, která se na obrazovkách objevila jako úvodní filmová část seriálu, dopsal Jiří Stránský v roce 1968. Hynek Bočan byl jejím prvním čtenářem. „Jakmile si text přečetl, okamžitě řekl, že to musíme natočit,“ říká Jiří Stránský. Původní varianta podle Hynka Bočana vznikla z jakéhosi pominutí smyslů.

Realita a fikce jim občas splývá

„Není pravda, že v roce 1968 všechno utnula pomyslná sekera. Normalizace nastupovala velmi zvolna a záludně. Pořád sílila a sílila a v roce 1969 se ještě natočila řada filmů, např. Valerie a týden divů, Ucho. Také jsme si říkali, že je ještě šance a že by to pořád šlo nafilmovat, ale mýlili jsme se.“ Seriál se natáčel od roku 1997 a točil se 15 let.

„Abychom se sami nepřistihli při lži, raději jsme pořád točili pravdu,“ říká Jiří Stránský. A Hynek Bočan poznamenává: „Přistihl jsem se, že mám seriálové figury za živé osoby. Pro mě je Antonín Maděra někdo, kdo skutečně existuje. Dost mě štve, když potkám Martina Dejdara v kraťasech. Nevypadá jako ta seriózní seriálová postava, ale jako sportovec, což se mě vždycky dotkne.“

Martin Dejdar a Sabina Laurinová

Maděra má i špatné vlastnosti

„Není pravda, že jsme mu postavu psali na míru. Ale když se začalo uvažovat o tom, kdo roli získá, bylo mi to velmi brzy jasné,“ říká Bočan. „On jeho charakter cítí tak, že má dobré i špatné vlastnosti, a že právě tím je to živá figura. Maděra je místy i nepříjemný.“

„Ve čtvrtém sérii se nám to vedlo obzvlášť dobře. V manželském sporu s Ilonkou nemá vždycky pravdu, křivdí ostatním. Zavře se do sebe a okolí s ním přestane komunikovat. Jsou tam ale zase velmi dramatické situace, které jsou ze života a velmi pravděpodobné.“

Největší česká TV sága?

V pondělí 3. září 2012 budou moci televizní diváci v premiéře zhlédnout první díl už čtvrté řady seriálu Zdivočelá země. Je to snad největší sága v dějinách Československé a České televize. Jak nad ní Jiří Stránský uvažoval v 70. letech, kdy byl vězněn na Ruzyni?

„Říkal jsem si, že musíme pokračování Zdivočelé země nějak domyslet. Byl jsem ten typ, který nikdy nezapochyboval o tom, že se nikdy nedočká svobody. Ptal jsem se ale, kdy to rupne. To člověk v roce 1975 neodhadl. Když jsme se s Hynkem po mém návratu z věznice sešli, pořád jsme o tom, tehdy ještě filmu, uvažovali.“

Hynek Bočan a Jiří Stránský
autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio