Bojíme se vidět pravdu, protože je někdy tak ostrá, že boří všechny naše představy

31. leden 2013

Alespoň to říká náš poslední lednový host, odborník na hypnózu a systemické konstelace, terapeut Vojtěch Lust.

Jeho kariéra se v začátcích ubírala technickým směrem. Na vysoké škole totiž vystudoval strojírenskou technologii. Co ho přimělo k naprosté změně profesní dráhy? „Tím, jak jsem studoval všechno, co se dá spočítat, jsem si od dětství uvědomoval, že je důležité mít harmonické vztahy. To znamená, aby rodina fungovala tak, jak má. Aby všichni vnímali svou pozici, povinnosti a současně i práva. Viděl jsem, že tomu tak v některých rodinách není, což působí problémy a těžkosti dětem. Rozhodl jsem se proto, že s tím něco udělám.“

Nejčastější problémy

Je prý těžké říct, co konkrétně může člověka trápit. Obecně se ale lidé na Vojtěcha Lusta obracejí s osobními problémy. „Je tu široká škála toho, co člověk potřebuje změnit. Tuší, že by se mohl vydat někam jinam a něco ho brzdí. Lidé říkají, že někoho hypnotizuji. Já ale naopak říkám, že lidem pomáhám dostat se z hypnózy ven.“

„To, co prožívají, je stav, který jim přesně určuje, co mají udělat, a je potřeba, aby z toho všeho mohli vystoupit, začít žít svůj život volně a svobodně a ne svázáni v nějaké kleci představ rodičů,“ popisuje.

Jak ale sám přiznává, v praxi často naráží na situaci, kdy se pacient nechce podívat pravdě do očí. „Bojíme se vidět pravdu, protože ta je někdy tak ostrá, že boří všechny naše představy. Držíme se jich, abychom měli spokojený, ale většinou fiktivní život.“

Pozor na matoucí techniky

Je každý zhypnotizovatelný? Podle Lusta to možné je. K člověku si ale musíme najít tu správnou cestu. „Doktor Erickson říkal, že zhypnotizoval každého s kým pracoval a koho ne, tak na tom ještě pracuje.“

„Můžu vyzkoušet nějaký postup, který člověk nepřijme anebo je mu cizí, a pak zůstává v bdělém stavu. Když se ale najde správná a vhodná technika a cesta, člověk se dokáže koncentrovat a vstoupit do transu.“ A jak je to s uvedením do hypnózy proti vůli člověka?

„Názory se různí. Já si myslím, že to lze, pokud se použijí techniky nazývané jako konfusní nebo matoucí. Když se vytvoří veliký tlak na psychiku člověka, určitá jeho část se snaží dostat do bezpečí, jistoty a tím jakoby skočí do vnitřního stavu, kde je trans.“

Fikce by se mohla stát realitou

Může být hypnóza zneužita? Třeba že člověk provede pod vlivem jiné osoby nějaké zlo? „Záleží na tom, s jakým člověkem pracujete. Když má uvnitř sebe morální autoritu, která mu říká, jak má ve světě fungovat, co jsou jeho priority, pak ovlivnit jde. Konečný čin ale stejně nakonec uvede do souladu, takže ho neprovede. Myslím si ovšem, že jedinec, který je reálně schopný zabít a někdo by ho takhle naprogramoval, může zločin provést.“

Rodinné konstelace

Vojtěch Lust je členem Rady systemických konstelací. Co si pod pojmem představit? „Když máte rodinný systém, pracujete vlastně se všemi členy, kteří se do rodiny nějak dostali, i těmi, kteří už tam dávno nejsou, ale naše vzpomínky na ně někde existují. Konstelace pracují s uspořádáním, ve kterém jednotlivé prvky prožívají svůj emotivní stav a hledá se nastavení a rozestavení jednotlivých členů tak, aby byli systém a jeho příslušníci spokojeni.“

Tato technika se do Evropy dostala od německého psychoterapeuta Berta Hellingera. „Byl misionářem v jižní Africe, kde místní šamani používali něco podobného. Bert Hellinger si to upravil na rodinné konstelace, které, pokud se ve vztahu k někomu v rodině chceme posunout, jsou velmi účinnou technikou.“

autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.