Být artistou je v Číně prestižní zaměstnání, říká Ladislav Knos

12. březen 2013

Netradiční setkání nabídl úterní (12. března) rozhovor Marie Retkové. Hostem totiž byl dlouholetý spolupracovník Čínského národního cirkusu Ladislav Knos.

Nejlepší akrobatická show na světě
Proč jsme si vybrali zrovna Čínský národní cirkus? Je něčím zajímavý? Podle Ladislava Knose jde o nejlepší akrobatickou show na světě a rozhodně zde nevystupují žádná zvířata, prý maximálně plyšová. „Naše české představy jsou nesrovnatelné se skutečností. Navíc se vystoupení neodehrává v tradičním cirkusovém stanu, ale vždy na pódiu, ve velkých halách. Je to špičkové artistické vystoupení. V poslední době Číňané převzali žezlo ve světové akrobacii a odnášejí si Zlaté klauny, tedy zlaté ceny pro tyto umělce.“

akrobati a bubeníci při slavnostním zahájení
V představení účinkují i četní akrobaté

Historie
Asi se všeobecně moc neví, že první zmínky o Číně a jejich akrobatech, jsou staré už více než 2 tisíce let. „Čínští císaři už tehdy pořádali akrobatická vystoupení pro 20 tisíc účinkujících. Tito lidé byli ale také využíváni ve válkách, kdy svými kousky, jakými byly skoky a lidské pyramidy, zastrašovali své protivníky.“

S akrobacií začínají již 4leté děti
Je tak pochopitelné, že být artistou v Číně je prestižním zaměstnáním. „Musíme si uvědomit, že v Číně žije 1 300 milionů lidí. V celé zemi je kolem tisíce artistických skupin, které mají zhruba stovku členů. Financováni jsou městy a vše řídí jejich ministerstvo kultury. Artisté mají své školy, internáty. Do těchto škol přicházejí teprve 4-5leté děti. Je si ale potřeba uvědomit, že jde o vrcholový sport, a také tak vypadá i příprava na toto povolání. Když se chce někdo dopracovat k vrcholu, musí začínat v raném věku. Ano, musím přiznat, že tato výchova bolí. Není to ale mučení. A je potřeba dodat, že čínští rodiče své děti opravdu milují, zejména pokud mohou mít jen jednoho potomka.“ Ladislav Knos dodal, že pokud se čínské dítě stane špičkovým artistou, je také živitelem rodiny. „Tyto děti jsou velmi zarputilé a hodně chtějí být tzv. dobří. Vědí, že budou mít slávu, budou reprezentovat zemi v zahraničí a také budou finančním přínosem pro celou rodinu. I když jde o dítě, tak při až půlročním turné v zahraničí dostávají v cizině kapesné, doma jim běží normální mzda.“
V Česku bude podle Ladislava Knose vystupovat pouze jeden 15letý chlapec, a to již není malé dítě.

Jedno představení, jeden příběh
A jak takové vystoupení, jehož příprava trvá prý až 10 let(!), vypadá? „Jde o vyprávěný příběh, samozřejmě v češtině, který je doprovázen jedinečnou hudbou složenou pouze pro Čínský národní cirkus, a strhující akrobatická čísla.
„Vnitřní síla“ Chi Kung, díky které se akrobaté stávají imunními vůči čepelím dýk, hadí muži a ženy, stoje na rukou a salta, kouzlení a dále také „Chiao Ti“ reprezentující zápasení a simulaci zvířecích pohybů v bojových tancích“.

Více si poslechněte v audiozáznam (u článku nahoře) rozhovoru s moderátorkou Marií Retkovou.

autor: lup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.