Náskok před soupeřem je ve stavu mysli, říká hokejový trenér Marian Jelínek

9. květen 2013

Pomáhá s individuálním tréninkem hráčů i s jejich psychologickou přípravou. Marian Jelínek byl hostem Dvojky ve čtvrtek 9. května.

Marian Jelínek patří mezi lidi, kteří umějí otevřeně naslouchat. Hrál na pozici útočníka, ale profesionální hokejovou kariéru mu překazilo zranění. Delší dobu byl také hrajícím trenérem. To ale definitivně, ve svých 26letech, opustil a stal se aktivním trenérem s výsledky, které by mu kdekdo záviděl.

Odvolaný trenér Bílých Tygrů Marian Jelínek

Tajemství svého úspěchu vidí ve spojení mentálního a fyzického tréninku. „Ono totiž u nás málokdo ví, že mentální kouč a klasický, fyzický trenér není to samé. Důležitý totiž je právě stav mysli hráče.“

Je za vším "jen" trénink?
Dříve prý platilo, čím více trénuješ, tím lepší výkon podáš. „To samozřejmě stále platí, ale postupem doby jsem si začal uvědomovat, že už to moc dál nejde. Nemůžu trénovat víc než 4-5 hodin denně, nemohu postavit dítě na led dřív, než ve třech letech, což je i tak hodně brzo. Musíme si uvědomit, že vrcholový hokejový hráč hraje každý třetí den nějaký zápas. Prostě, víc trénovat už moc nejde.“

Utkání skupiny A mistrovství světa v ledním hokeji Švédsko - Česká republika 4. května ve Stockholmu. Zleva český brankář Alexander Salák, český obránce Jakub Nakládal, český obránce Jan Hejda a švédský útočník Joel Lundqvist.

Kde je tedy tajemství těch úspěšných?
„Úspěšní se od těch neúspěšných dnes neliší v kvantitě tréninku, ale jejich náskok před soupeřem lze najít ve stavu mysli. Když jsem začal v Americe pozorovat všechny úspěšné hráče, a to i dalších sportů, tak jsem zjistil, že oni milují krizové situace. Vše vidí jako výzvu. Vyhledávají riziko a v něm pak baží po úspěchu. Také jeden vedle druhého totálně milují svůj sport. Každý musí vidět, že to není to kvůli penězům, proč hrají i ve 40letech. Je to kvůli jejich motivaci a až závislosti na svém sportu.“

Strach: přítel nebo nepřítel?
Marian Jelínek napsal knihu „Strach je přítel vítězů“. Sportovní psychologie prý proti strachu bojuje, M. Jelínek se snaží otočit jeho polaritu. „Rozlišuji dva strachy, jeden je intuitivní, tedy ten, který se aktivován ve chvíli, kdy je např. ohrožen náš život. Mě ale zajímá strach racionální, který spojuje úspěšné lidi. S tímto strachem se je potřeba kamarádit, dokáže nás totiž nabít. Je to stejné, jako když potkáme člověka, kterého zrovna nemusíme, nemáme jej rádi. A až když se s ním skamarádíme, tak poznáme, že je to fajn člověk. Není třeba bojovat, ale změnit polaritu strachu.“

Pohled do šatny českých hokejistů

Mistrovství světa 2013
Jak M. Jelínek hodnotí aktuální Mistrovství světa Stockholm - Helsinki 2013, kde naši hokejisté zatím prohrávají? „Samozřejmě, že to sleduji. Musím ale říct, že v tuto chvíli o nic nejde. V základní skupině hlavně nesmíme prohrát se slabšími soupeři. Můžeme v základní skupině klopýtat, vyhrát musíme až čtvrtfinále. Pamatuji, když jsme v základu vyhráli všechno, a pak stačila smůla ve čtvrtfinále, a jeli jsme domů. Zažil jsem samozřejmě i opak. To nejdůležitější teprve přijde.“

Více se dozvíte v rozhovoru s Evaou Kvasničkovou. (Audio najdete v tomto článku.)

autor: lup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.