Jiří Menzel: Nejsem skromný. Jen se snažím, aby to nebylo poznat

21. květen 2013

Oscarový režisér a letošní jubilant Jiří Menzel byl hostem moderátorky Marie Retkové, která jej hned v úvodu nazvala „kulturní konstantou“. A Jiří Menzel se jen pobaveně usmíval.

Podle svých vlastních slov si teď Jiří Menzel žije líp, než si zaslouží. Svůj úspěch, mezinárodní ceny a zájem médií glosoval s humorem sobě vlastním: „Nejsem skromný. Jen se snažím, aby to na mě nebylo poznat.“

V každém chlapovi je „donšajn“

V květnu měl mít premiéru jeho nový film Donšajni, ale jeho uvedení do kin bylo odsunuto na podzim. Proč? „Je sakumprásk hotový a teď je všechno v rukou producentů a distributorů. Neznám přesný důvod, ale asi je to výhodné, protože v létě by byla slabá návštěvnost.“

Jiří Menzel

„Marketing je důležitý. Když máte jakýkoli šunt a k tomu dobrý marketing, tak to prodáte. Můj nový snímek bude k vidění v září, takže přes prázdniny budete mít alespoň co dělat. Těšit se.“ Scénář si prý napsal sám, i s rizikem, že když to špatně dopadne, bude si za to moci sám.

„Trému nemám. Když máte film hotový, jen čekáte na uvedení. Před premiérou už ani nevíte, o čem vlastně je.“ Zeptali jsme se na děj proto raději hned. „V každém muži dřímá donšajn a o tom to je. To slovo je synonymum pro sukničkáře. Je to současný film, ale není smutný. Nebo je? To musí každý posoudit sám.“

Co má společného Otakar Vávra s Vlastou Burianem?

Otakar Vávra se svým žákem Jiřím Menzelem (2010)

V roce 1962 absolvoval na pražské FAMU obor filmová režie. „Otakar Vávra ze mě udělal režiséra a díky Jánu Kadárovi a Jiřímu Krejčíkovi se ze mě stal herec. Vávra byl dobrý režisér, proto se na něj soustředila zloba malých mozků. To, co mu vyčítají, dělali i jeho kolegové.“

„Stejně jako Vlasta Burian to Vávra za všechny odnesl. A to je nespravedlivé, protože on, na rozdíl od svých kolegů, velmi pečlivě vychovával mladou filmařskou generaci. To je zásluha, která převyšuje všechny ceny, které dostal. Naučil mě řemeslu. Díky němu jsem se dokázal vyvarovat všech začátečnických přešlapů.“

Chvála klasické hudby

Jiří Menzel si prý nikdy nemyslel, že bude režírovat také operu. A to nejen u nás, ale i ve světě. „Maminka chtěla, abych byl vzdělaný. Vodila mě na představení a já to nesnášel. Vadilo mi, jak je to statické. Pak jsem tomu ale přišel na chuť a dnes ji mám rád.“

„Operu nedělá režisér, ale dirigent. Režisér jen posunuje panáčky na jevišti. Co ale nemusím, jsou současné muzikály. Ty u mě končí s My Fair Lady. Jsou hrozně plytké. Opery sice také, ale tam to snesu. Klasická hudba má něco do sebe. Ta současná je pro mě rámusem, a čím víc ji poslouchám, tím víc utíkám ke klasice.“

A co soudí o experimentálních pojetích klasických oper? „Když je člověk bezradný, dělá blbosti. Stručně řečeno, když se to nepovede, byl to experiment.“

autor: eh
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.