Ludmila Čírtková přirovnává zjišťování pravdy nebo lži k předpovědi počasí

5. červen 2013

Policejní psycholožka Ludmila Čírtková nám ve středečním rozhovoru před polednem objasňovala mj. roli psychologa při řešení tresných činů.

Jako policejní psycholožka spolupracuje na objasňování závažných trestných činů, sestavuje profily pachatelů a zároveň pomáhá obětem trestných činů. Je proděkankou Fakulty bezpečnostního managementu pro vědu a výzkum na Policejní akademii ČR v Praze.

Martina Kociánová a Ludmila Čírtková

"Hádání z karet?"
Forenzní psycholožka občas musí sázet na svou intuici. „Ve znaleckých posudcích se samozřejmě nic podobného neděje. Intuici a zkušenosti používá psycholog pouze na začátku řešení činu, tedy ve chvíli, kdy se projasňuje, co a jak se stalo. Samozřejmě, že je i nějaké riziko, že se netrefíte. Ale pracujete v týmu a jde jen o to, jakým směrem se má vyšetřování vydat.“

Filmy a realita
V kriminálních filmech, kterými jsou naše televize doslova zaplaveny, vyšetřovatelé vždy poslouchají psychologa a hned běží, podle jeho doporučení, vyřešit vraždu. Jak je to skutečnosti? Ludmila Čírtková s úsměvem dodává, že se na psychology policisté často obracejí až ve chvíli, kdy selhaly všechny ostatní metody. „Psychologie samozřejmě nemůže tyto standardní postupy nahradit, pouze je doplnit. Kolegové se na nás obracejí zejména v patových situacích a po nějakém čase, což je trochu problém neboť si např. svědci už špatně pamatují, co se podrobně stalo. Forenzní psycholog poté sestavuje pravděpodobný profil pachatele podle stop, které jsou k dispozici s tím, že obecný profil je kolegům na nic. O to víc je pak obtížné přesně zacílit a přenést praktické psychologické zkušenosti na konkrétní osobu.“

pachateli hrozí až 10 let za mřížemi

Opakované činy
U sériových činů pak často zjišťují vzorec chování pachatele, tedy jestli se opakuje a zda jde o jednoho nebo víc lidí. „U těchto činů porovnáváte, zda se vzorky chování opakují nebo ne, strukturalizujete skutky a poté porovnáváte s prvky chování, které s sebou neseme všichni.“ Celý postup je samzřejmě výrazně složitější.

Pravda nebo lež?
A umí dnes psycholog s nějakou větší pravděpodobností zjistit, zda lžeme nebo mluvíme pravdu? Existuje nějaký 100% detektor lži? „Dnes máme čtečky mimiky obličeje, které už jsou schopny rozlišit lidské emoce. Odpověď na tuto otázku přirovnávám k předpovědím počasí, které někdy vyjdou a někdy ne.“

Více se dozvíte v záznamu rozhovoru s Martinou Kociánovou. (Audio najdete v tomto článku.)

autor: lup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.