Magma na Chebsku nenajdete, říká vulkanolog Vladislav Rapprich

4. červen 2014

Říkáte, že občas bouchnete jako sopka? Vydejte se na Vesuv nebo do Etiopie. Ať víte, o čem mluvíte. Možná při tom i zažijete radost vulkanologa.

Popraskané zdi, komíny a škody přes milion. To jsou následky nedávného zemětřesení na Chebsku. „Je to oblast, kde k seizmickým otřesům dochází. Překvapující byla ta síla.“

V západních Čechách prý probíhá zlomové pásmo, kde dochází k únikům plynu. „To způsobuje ty otřesy. Magma to určitě není,“ ujišťuje vulkanolog Vladislav Rapprich.

Jsme vůči sopkám bezbranní i přes velký technický pokrok? „Když o nich máme informace, naučí nás to s nimi žít. To je smysl výzkumu. Nemůžeme erupci zabránit, ale správnou předpovědí můžeme zamezit lidským a ekonomickým ztrátám.“

Čtěte také

Na světě je kolem 4000 sopek a o většině z nich toho vulkanologové ví málo. „Zkoumáme jejich minulost, protože bez toho nemůžeme předpovědět budoucnost. I když máme scénář, sopka nás často dokáže překvapit.“

Etiopská "horká půda"
Vladislav Rapprich je členem projektu, který se v Etiopii snaží pomoct vědcům při průzkumu místních sopek. „Učíme je chápat vulkanické procesy, protože prevence vyjde levněji než financování následků.“

V Etiopii probíhá trhání afrického kontinentu, proto je tam hodně silná zemská aktivita. „Všechny kontinenty se hýbou a naráží na sebe. Evropa se například vzdaluje od Ameriky asi o 2 cm za rok.“

Itálie, země zaslíbená
Do vězení poslal nedávno italský soud sedm odborníků, kteří v roce 2009 hodnotili riziko možného zemětřesení ve městě Aquila. Podle obžaloby podcenili nebezpečí silných otřesů.

Vladislav Rapprich

„Je to hanba italské justice. Vědci předali naměřené údaje příslušným orgánům, které s tím nic neudělaly. Nebyl odsouzený žádný politik. A to mě zlobí,“ říká Vladislav Rapprich.

Skupina jiných italských vědců se nedávno rozhodla provrtat do nitra Vesuvu, aby mohli předpovídat jeho chování. Někteří vulkanologové před tím důrazně varují.

„Pod zem není vidět, takže je těžko říct, kdo má pravdu. Já bych to přirovnal k vrtání do papiňáku. Blízká Neapol je na soudku s prachem a vede odtamtud jediná úniková cesta. Takže by se mohly opakovat Pompeje.“

Rozpolcenost vulkanologa
Vulkány jsou dnes osázeny senzory, které sledují každé drobné zachvění. „Před výbuchem se sopky jakoby nafukují. Těch drobných změn je celá řada a technický pokrok nám dává do ruky důležité signály.“

Těší se vulkanologové na výbuch sopky? „Každá erupce nám přináší důležité a nové poznatky. Takže z tohoto pohledu je to pro nás úžasná událost. Ale člověk se nemůže radovat z toho, co působí problémy. Přirovnal bych to k fascinaci.“

Jaké sopky jsou v současnosti činné? Co všechno práce vulkanologa obnáší? Více si poslechněte ze záznamu v iRadiu.

autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio