Naši politici mluví o seniorech jen v souvislosti s důchody a ústavy

20. červen 2014

Řečeno slovníkem mladých, náš vztah ke stáří a seniorům vůbec není zrovna žádná hitparáda. Podle Ivy Holmerové je to spíš hitparáda nepravd, polopravd, bludů a klišé, ke kterým ochotně přispívají média a politici.

Říká se, že stáří je úžasné období, kdy všechno můžete a nic nemusíte. Podle Ivy Holmerové to není zdaleka tak růžové.

„Upřímně řečeno, já sama se trochu bojím. Stáří může ovlivnit špatný zdravotní stav nebo samota.“

Dědeček, babička a vnoučata? Už jen v knížkách!

Podle názoru ředitelky Gerontologického centra bychom se na stáří měli připravovat už od mládí. A to nejen co se týká finančního zajištění. „Generace už spolu nežijí a nesetkávají se. Děti bydlí jinde než rodiče nebo prarodiče.“ Každý žije ve svém vlastním uzavřeném světě.

Čtěte také

Děti by se měly se stářím setkávat a hlavně vědět, že stárnutí je normální jev. I když má svá specifika. „Měli bychom k tomu mladou generaci vést, vychovávat a vysvětlovat.“

Místo respektu, úcty a pochopení cítí dnešní mladí k seniorům odpor. „Mají k nim přímo negativní vztah. Výsledky průzkumů jsou v tomhle ohledu přímo děsivé.“

Kdo za to může? Složitá otázka

Dobrovolnice Nikola Světlíková a seniorka Milena Dvořáková

Podle názoru Ivy Holmerové jsou senioři pro společnost prakticky neviditelní.

„Když už se o nich v médiích mluví, tak jen jako o obětech trestných činů nebo šmejdů. A ti, kdo o nich informují, jsou taky mladí. Většina moderátorů není ani ve středním věku.“

Můžou za to i naši politici, kteří pořád dokolečka mluví o tom, že dnešní třicátníci nebudou pobírat penze, protože na ně nebude.

Jako by dnešní senioři na společnosti parazitovali a ukrajovali ze společného koláče kus, který jim nepatří. On jim ale patří, protože se o něj zasloužili svou celoživotní prací.

„Je to zpátečnictví našich politiků, kteří v souvislosti se seniory mluví jen o penzích nebo o ústavech. Na západ od nás by si to už nedovolili. Tam je starší generace vnímaná jako důležitý zdroj blahobytu. Jako část společnosti, na které záleží.“

Další rozšířený mýtus

Pro seniory je neradostná taky situace na pracovním trhu. Mladší generace je přesvědčená, že jim kradou práci.

„Neuvědomují si, že starší lidé pro ně nejsou konkurencí. Z jedné strany mají zkušenosti, jsou klidnější a trpělivější. Z té druhé ale nejsou tak ambiciózní, akční a dychtiví pracovních úspěchů. Vyhledávají spíš klidnou a psychicky méně náročnou práci.“

Teď už jen zbývá, aby tohle všechno už konečně všem došlo!

Co je Alzheimerova nemoc a jaké další poruchy paměti existují? Jaké jsou možnosti a perspektivy léčby? Více si poslechněte ze záznamu v iRadiu.

autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.