Veselá mysl je opravdu půl zdraví, říká vědkyně a imunoložka Blanka Říhová

3. leden 2012

Úterní 11:05 hodina (3. ledna) patřila Blance Říhové, přední české vědkyni, mikrobioložce a imunoložce specializující se na výzkum léčiv v rámci terapie nádorových onemocnění.

Blanka Říhová se před pár týdny stala již podruhé babičkou. První týdny nového života vnučky Karolínky se snažila trávit v její společnosti a pomáhat dceři. „Když jsem měla své děti, kojila jsem je do 6týdnů s rouškou a nikdo další k dítěti vlastně nesměl. Za dobu 40 let se ale názory na imunitu kojence výrazně změnily. Miminka pořád hodně ochraňujeme, ale přitom je přirozeně a postupně zapojujeme do běžného života, kde není jen maminka a tatínek ale i ty nebezpečné mikroby.“

Blanka Říhová a Marie Retková

Veselá mysl je půl zdraví
Co vlastně naší imunitě pomáhá? „Především dobrá nálada. Veselá mysl je půl zdraví. Sama to dělám tak, že hlavně jím hodně ovoce, na preparáty v lékárnách, které slibují podporu imunity, zrovna moc nevěřím. Když za mnou někdo přijde, že mu není nejlíp, tak mu vždy říkám: kup si kilo pomerančů a běž do divadla.“ S tím souvisí i hlavní obor Blanky Říhové, která se specializuje na výzkum léčiv v rámci terapie nádorových onemocnění. „Každý onkolog vám řekne, že když do jejich ordinace vstoupí nový pacient s dobrou náladou, resp. hlavně s vůlí nemoc překlenout a bojovat s ní, má rozhodně větší šanci na uzdravení než ten, který se vzdává již na začátku. Důležitá je také pomoc rodiny. Opět musím říct, že zde více než kde jinde platí, veselá mysl, půl zdraví.“ Samozřejmě, že člověk nemá přehlížet důležité věci v životě, ale vždy je potřeba hledat dobré jádro v každém i běžném problému.

Mléčné výrobky s lactobacily: rozhodně ano
Jak se bránit a jak imunitě pomoci? Určitě dobrou volbou jsou podle B. Říhové makrobiotika a různé mléčné výrobky, které obsahují živé lactobacily (lactobacillus). Za normálního stavu je v břiše člověka mikroflóra, která nám pomáhá. „Máme jich v břiše zhruba půl kila až kilo. Naše souznění s mikroflórou je skvělé a když se začne kazit a zlobit, je určitě dobře jíst živé bakterie v jogurtech a dalších mléčných výrobcích."

Rakovina už nebude nevyléčitelná
V oblasti onkologické medicíny je každým rokem množství nových poznatků, každým rokem přicházejí nové látky, moderní a trochu nepřesně jsou v poslední době označovány nové léky jako biologické. „Celý problém, který už léta intenzivně řešíme a na kterém to všechno stojí, je problém, jak zabíjet pouze nemocnou, nádorovou buňku, a ne tu zdravou. Co je ale z mého hlediska ještě důležitější, je to, že onkologové konečně vzali za své to, že k léčbě může pomoci imunitní systém nemocného. Dnes už určitě víme, že právě podporou autoimunitního systému dokážeme nemoc zdolat. Pro mě bude skutečným přelom v onkologii, kdy zkrotíme a pochopíme náš imunitní systém.“ B. Říhová je optimistická i v prognózách, zda se nám někdy podaří rakovinu léčit. „Docela určitě se objeví lék proti rakovině. Celá řada rakovin je velmi dobře léčitelná už dnes.“

Viry HIV pučící z bílé krvinky

Domnívat se, že ale vyhrajeme nad viry, je naivní
Současná věda postoupila natolik, že již víme o spolupráci našeho imunitního systému se systémem nervovým a hormonálním. „Velmi se vzájemně ovlivňují, co ale nevíme je to, jak se ovlivňují. To je před námi a to může zkoumání imunity hodně pomoci. Pak také nevíme vše o naší hlavě.“ B. Říhová je skeptická také v oblasti boje s virovými nemocemi. „Dnes sice již máme různá antivirotika, ale také víme, že viry jsou neskutečně aktivní, velmi rychle se rozmnožují a mají skvělou vlastnost v podobě mutace, kdy se velmi rychle dokážou přizpůsobovat svému okolí. Domnívat se, že vyhrajeme nad viry je podle mě naivní. My můžeme jen omezit množení.“ Příkladem současného, lehce marného, boje proti virům je očkování proti chřipce. Každým rokem vědci pouze předpokládají, jak se vir dokáže za jedno chřipkové období změnit a tak se ne vždy podaří správně naočkovat populaci. „Opravdu jen málokterá virová vakcinace vydrží člověku na celý život. O tom se dá hovořit leda tak u té bakteriální.“

Poslechněte si ale celý rozhovor s Marií Retkovou, který najdete na začátku tohoto článku.

autor: lup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.