Alternativní metody klamou. Muži diagnostikují infekci vaječníků a okurkám stenózu prostaty

7. říjen 2015

Alternativní způsoby léčby, včetně čínské medicíny, jsou nevědecké způsoby, které pracují na principu placeba. To prohlašuje fyzik a gastroenteorolog Jiří Beneš. Vlastní názor si udělal po tom, co mu metoda biorezonance ukázala naprosté nesmysly. Jak říká, medicína je jen jedna.

Jiří Beneš je přednostou Ústavu biofyziky a informatiky 1. lékařské fakulty UK. Ale taky předsedou pracovní skupiny, která se zabývá neověřenými diagnostickými metodami. „V zahraničí se to označuje jako alternativní medicína. Já ten pojem rád nemám, protože medicína je jenom jedna. Mělo by se říkat spíš alternativní metody nebo postupy.“

Žena, nebo muž?

Na druhou stranu ale hodně lidí tvrdí, že jim alternativní způsoby léčby pomáhají. A tak se sám lékař nechal vyšetřit metodou biorezonance a do přístroje zadal údaj, že je žena.

„Vzal jsem si ty dvě tyčky do rukou a na uši sluchátka. Byl jsem překvapen, co mi ten přístroj našel nemocí. Měl jsem infekci všude, včetně vaječníků, drobný myom, ale mikrobní obraz poševní byl v pořádku.“ Pak vzal sluchátka a dal je doma na konzervu okurek, které dostal k nedělnímu obědu. „Ty okurky měly stenózu prostaty.“

Pravda a ne přání

Podle Jiřího Beneše jsou to složité věci. „Asi bychom k tomu měli přistupovat tak, že ten placebo efekt by se rušit neměl. Ale měla by se hlásat pravda. A ne to, co si ty metody přejí. Přání je jedna věc a skutečnost druhá.“

Připomíná výrok, že nevědecká teorie je charakterizovaná tím, že se nedá vyvrátit. „Myslím, že to je přesně tenhle případ.“

Jiří Beneš a Marie Retková

Co na to čínská medicína?

Čínskou medicínu řadí Beneš jednoznačně mezi alternativní metody. „Je to nevědecká metoda. Dokonce si myslím, že je nebezpečná.“ Roztoky prý nejsou ověřitelné a podle odborné literatury mají i některé vedlejší účinky.

„Čínská mediícna má letitou praxi. Ale sám bych řekl, že v Číně je dnes medicína velmi moderní. Je na evropské úrovni. To, co se dnes traduje pod čínskou medicínou je zas jen jakási forma alternativní medicíny.“

Byrokracie léčitelům nahrává

Ta má tu výhodu, že se u nás i v mnoha státech dá dělat volně, bez jakýchkoli omezení. „Všechny alternativní metody mají placebo efekt a je škoda ho nemocným brát.“ Na druhé straně si, podle něj, nelze nalhávat, že virgule zažene pacientovu nemoc.

Další výhodou je, že alternativní lékař má na pacienta čas. Znáte to. Hodiny čekáte v čekárně a pak přijdete do ordinace, kde vám lékař věnuje pár minut. „Dnes vidíme erupci všech byrokratů a ten chorobopis je pak zahlcen papíry. Lékař řekne kolikrát pravdu, ale nemá čas na tu psychologickou práci s pacientem. Z toho plynou dojmy, že lékař mě odbyl.“ Zato alternativní lékař je v jiné situaci. Má dost času. A toho si pacient cení.

Pomáhá magnetoterapie? Jak a kterým orgánům pomáhají rázové vlny? Jsou nadějí pro onkologicky nemocné? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Marie Retková
Spustit audio