Host do domu25. července  2016 v 11:05  

Architekt: Nemáme pokoru k minulosti a bydlení předěláváme podle nabídek hobby marketů

Dvojdomky v Němčicích na Pardubicku nejsou nic, co by oku lahodilo - Foto: Honza Ptáček

Dvojdomky v Němčicích na Pardubicku nejsou nic, co by oku lahodiloFoto: Honza Ptáček

Ani bohatí developeři moc nepomáhají. Právě naopak. Pro ně je výhodnější bourat. Že je možné to dělat jinak, ví architekt Pavel Prouza. Sám udělal ozdobu krajiny z pivovaru v Lobči.

Architekt Pavel Prouza netuší, jestli jsou ohroženější průmyslové památky někde v pohraničí nebo ty v okolí Prahy, kde na ně mají zálusk developeři. Ty často ani nenapadne nechat objekt stát a využít ho pro plánované účely. „Řada objektů to ale velmi dobře dokáže,“ myslí si Prouza. 

Hlavně střecha 

V Česku je ale 40 000 památkových objektů a 700 z nich je trvale ohroženo. „Když si každá památka najde svého blázna, tak by se je mohlo podařit zachránit,“ říká Prouza. Sám zrenovoval ruinu pivovaru v Lobči. Je mu ale jasné, že není možné se chovat neustále jako mesiáš. 

„Naše generace nemusí spravit všechno. Když na to není, musí se udělat taková opatření, aby s tím mohla pracovat generace, která už na to mít bude.“ A to nejdůležitější je vždycky střecha. 

 

Host: architekt Pavel Prouza. Nemáme pokoru k minulosti a bydlení předěláváme podle nabídek hobby marketů. Moderuje Stáňa Lekešová.

Vložit na svůj web

Krajina zničená přestavbami 

Jako odstrašující příklad vidí třeba střední Čechy. „To je krajina zničená individuálními přestavbami. Není tam pokora k minulosti. Češi jsou modernisti. Předěláváme domky podle toho, co se právě prodává v hobby marketu.“ Jak se záchraňují industriální stavby v Německu? Čím ho přitahují Sudety? Poslechněte si ze záznamu. 

Pavel Prouza - Foto: Adam Kebrt

Pořad: Host do domu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas