Host do domu11. listopadu  2016 v 11:05  

Architektka roku 2016 Marcela Steinbachová: „Mrtvá centra měst. To je současná realita“

Marcela Steinbachová tvrdí, že na Tančící dům si už Pražané zvykli. „Jsou teď jiné kontroverzní stavby," myslí si - Foto:  pixabay.com

Marcela Steinbachová tvrdí, že na Tančící dům si už Pražané zvykli. „Jsou teď jiné kontroverzní stavby," myslí siFoto:  pixabay.com

Současná architektura za moc nestojí a té kvalitní moc nevzniká. Kvůli financím. Opravdu nám zbývá jen smířit se s paneláky a podnikatelským barokem?

Obklopuje nás průměrná architektura. „Té kvalitní moc nevzniká. Myslím i celosvětově. Tak 5 % investic je dobrá architektura. Otázkou je, jak to bude vnímané za 50 let,“ zamýšlí se architektka Marcela Steinbachová. Nás potomci prý pochválí za Palác Langhans nebo Národní technickou knihovnu. Za zbytek už moc ne. 

Paneláky? Nebourat! 

„Většina staveb trpí tím, že nebyla vybraná na základě regulérní soutěže o kvalitu, ale bylo to o financích.“ Steinbachová ale překvapuje obhajobou socialistické architektury. „Nelze říct, že to, co se postavilo v nevhodné době je nevhodná architektura.“ Bourat by se podle ní neměla. 

Panelová sídliště mají své odpůrce, ale i příznivce - Foto: Martin Svozílek

Panelová sídliště mají své odpůrce, ale i příznivceFoto: Martin Svozílek

„Je to součást naší paměti. A když to zbouráme, už to nikdy neuvidíme.“ A paneláky? „Musíme se s nimi sžít a prostory mezi nimi kultivovat zahradní architekturou. Nevím, jestli z nich dělat omalovánky.“ Současný sen Čechů o ideálním bydlení je ale rodinný domek se zahrádkou. A následek? 

Mrtvá města 

„Mrtvá centra měst. To je současná realita,“ přikyvuje Marcela Steinbachová a upozorňuje, že zástavba krajiny je problémem nejen u nás. Třeba Švýcarsko teď usilovně řeší zastavěnou krajinu. „Když všude narážíte na domy a silnice, už to není krajina,“ uzavírá Marcela Steinbachová. 

Titul Architektka roku 2016 získala za vlastní tvorbu, ale i za popularizaci oboru. Jako zakladatelka spolku Kruh a Dne architektury se snaží o urbanistickou gramotnost lidí. Stojí např. za rekonstrukcí interiéru kina Světozor. Jeho hlavní ideou byly filmové scény. 

Marcela Steinbachová - Foto: Adam Kebrt

Pořad: Host do domu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace