Bára Basiková: Ke smutným polohám jsem vždycky inklinovala

16. květen 2018

Vždycky jí prý ve zpěvu záleželo na určité hloubce a kvalitních textech. Chtěla, aby její publikum přemýšlelo. „Nebyla to hudba k žehlení," říká Bára Basiková. Stejná je i nová deska Slzy.

Proč ten název? „Slzy mohou mít různé podoby a na téhle desce to jsou slzy smutku. Ale není to negativní, protože stejně tak má i smutek spoustu podob. Kromě toho, já jsem ve své tvorbě k těm smutnějším polohám inklinovala vždycky víc, než k těm veselejším.“

Jedná se prý spíš o melancholii. „Album je inspirované popovou hudbou 80. let. Ale ne tou rozjuchanou diskotékovou, ale tou melancholickou a zasmušilou. Jsou to smutnější melodie, které vás osloví, dojmou a zasáhnou.“

A přinutí k zamyšlení. „Veselé příhody jsou hezké, ale na těch se toho moc nenaučíte. Naopak nějaká krizovka vás obohatí a srovná vám žebříčky hodnot,“ myslí si Bára Basiková.

Bude CD vydané i na vinylu? Budou další koncerty s kapelou Stromboli? Proč je pro ni Michal Pavlíček nejzásadnějším hudebníkem? Poslechněte si ze záznamu.
Bára Basiková a Jiří Holoubek
autoři: eh , Jiří Holoubek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.