Host do domu29. ledna  2015 v 11:04  

Bojové umění? Sport? Zdravotní cvičení? Taj-či doplňuje energii a čistí hlavu

Podle Jana Turnebera je taj-či ideální pro lidi středního a staršího věku - Foto: Public domain, Wikimedia Commons

Podle Jana Turnebera je taj-či ideální pro lidi středního a staršího věkuFoto: Public domain, Wikimedia Commons

Pracoval jako bankovní ředitel. Od roku 1989 dělá čínské bojové umění wu-šu. Dnes je Jan Turneber světově uznávaný trenér taj-či a má jako jediný Čech právo rozhodovat na mezinárodních soutěžích.

„Taj-či mi změnilo život. Mám skvělé kolegy, kteří jsou absolutně v pohodě. Všichni si to užíváme a od toho se odvíjí další život,“ říká světově uznávaný trenér taj-či Jan Turneber. 

 

Host: Jan Turneber světově uznávaný trenér tai-či. Bojové umění? Sport? Zdravotní cvičení? Taj-či doplňuje energii a čistí hlavu. Moderuje Marie Retková.

Vložit na svůj web

„Každý cvik má svůj význam. Taj-či můžete dělat jako bojové umění, sport i zdravotní cvičení. Vše se odvíjí od poznatků čínské medicíny z doby před 2000 lety.“ 

Taj-či je vhodné pro lidi staršího a středního věku. „Ale mám i studenty z vysoké školy a lidi mladší, kteří potřebují doplňovat energii a vyčistit si hlavu.“ 

Bojové sporty s duchovní složkou 

Jan Turneber dělal 15 let karate. Pak přišly sportovní úrazy. Hledal proto bojový sport s duchovní složkou. V létě 1989 se mu podařilo dostat na mezinárodní seminář do Číny. Pak založil České centrum tradičních čínských cvičení. 

Založení prvního oddílu nebylo vůbec jednoduché. Trvalo to půl roku. Byl učitelem i šéfredaktorky Rádia Junior Zory Jandové. „Byla nedostižná v tom, jaký měla přístup ke cvičení. Navíc udělala taj-či velkou propagaci.“ 

Jan Turneber a Marie Retková - Foto: Adam Kebrt

Jan Turneber a Marie RetkováFoto: Adam Kebrt

Taj-či se hodnotí jako krasobruslení 

Jan Turneber může jako jediných Čech rozhodovat i na mezinárodních soutěžích. U taj-či je hodnocení podobné jako u krasobruslení nebo gymnastiky. Promítá se tam i subjektivní faktor. 

„Pokud chce člověk dělat taj-či jako sport, pak už nejsou tréninky o takové pohodě. Je to fyzicky náročný drill.“ 

Klášter Šaolin 

Tai-či je spojováno s Wudangskými horami. „Atmosféra je cítit z chrámů i lidí. Je to naše první zastávka v Číně.“ S žáky jezdí Jan Terneber i do šaolinských klášterů, které jsou kolébkou tvrdých stylů. A vidí tak srovnání. 

Jaký má vliv taj-či na změnu jídelníčku? Jak probíhají mezinárodní soutěže? Jaká je pravá čínská kuchyně? Více uslyšíte v iRadiu. 

Pořad: Host do domu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace