Česko patří mezi akvaristické velmoci, říká Martin Dvořák

13. září 2011

Úterní (13. září) dopolední rozhovor po 9:05 hodině patřil akvarijním rybičkám. Hostem Stanislavy Lekešové totiž byl Martin Dvořák, akvarista, odborník z botanické zahrady v Praze – Troji a také tropický zemědělec.

Asi si málokdo z nás uvědomuje, že Česko patří mezi akvaristické velmoci. Alespoň tak můžeme, s trochou nadsázky a podle Martina Dvořáka, označit působení různých spolků a sdružení v naší zemi. A jde jak o tradici tohoto koníčku, tak o počet lidí, kteří se akvaristice věnují. „Vedle Německa, Spojených států a Japonska je Česko opravdu špičkou. Jde jak o vlastní produkci, tak o rozšíření mezi lidmi,“ říká Martin Dvořák. Je to prý také způsobeno naší zeměpisnou polohou, kdy se lidé často snaží vytvořit si v domácnostech doplněk v podobě subtropického prostředí.

Rybičky (ilustr. obr.)

První akvária vznikala v Evropě kolem roku 1900, úplně první byly podle Martina Dvořáka ve Francii. Velký boom nastal ve 20. a 30. letech minulého století. Tehdy šlo ale o hobby „pro horních 10 tisíc“. Masovost akvaristiky se v Československu dostavila na přelomu 60. a 70. let a trvala až do konce totality. Tehdy také vznikalo velké množství spolků a organizací pro širokou veřejnost. S masovostí také souvisí specializace lovců akvarijních rybiček v přírodě, což opět proběhlo na přelomu 60. a 70. let. Od té doby jde prý zejména v Evropě o čilý obchod. Zajímavé také je, že např. v Jižní Americe akvaristy nenajdeme. „Není o to zájem a je to asi i pochopitelné. Málokdo by asi choval v akváriu stejné rybičky, které mu plavou za humny.“

Martin Dvořák měl ve svém životě doslova desítky akvárií. Tento koníček se i v takovém rozsahu podle něj dá v pohodě zvládnout. Problém je jen v tom, že si člověk opatří první rybičky, jejich životní nároky se časem rozrůstají a musejí se přesadit do dalšího akvária. „Chov rybiček nepředstavuje náročnou práci. Když se to dobře udělá a dobře vyváží ekosystém, pak to jde samo. Je to ale opravdu nejlepší relaxace jakou znám. Ještě lepší je to v botanické zahradě, kde mají ryby více místa a jsou v přirozeném prostředí.“

Martin Dvořák

A jak s akvaristikou začít? Nejprve musí přijít rozhodnutí, jestli budeme chovat sladkovodní nebo tzv. mořské ryby. (Mch. sladkovodní akvárium je prý až 10krát levnější, než to mořské.) Poté je velmi důležité vědět, kde chceme akvárium situovat, kde bude v interiéru stát. Dnes prý může pomoci i dobrý sklenář a vytvořit např. atypické akvárium interiéru na míru. „Je ale také potřeba myslet na případné škody, které by se sousedům mohly stát v případě roztříštění akvária s mnoha litry vody. Důležité je tak zjistit, kde má soused např. drahý počítač nebo jiná nákladná vybavení bytu. Poté je třeba rozhodnout, zda bude mít akvárium přirozený biotop nebo si budeme ryby míchat podle své potřeby, podle toho, jak se nám líbí. A opět, když se nám podaří sestavit přirozený ekosystém, tak se akvárium vlastně samo o sebe stará.“ S běžnou údržbou nám podle Martina Dvořáka dokáže pomoci také technika. Dají se např. koupit automatická krmítka suché potravy, která dokáží, např. i 14 dní, ryby krmit i bez naší přítomnosti.

A jak je to s dalšími členy rodiny, např. s dravci v podobě koček. Opravdu rybičky jen pozorují? Martin Dvořák tvrdí, že kočky jsou velmi zručné a opravu umí dobře lovit. „Když si nedáme pozor a akvárium není dobře přikryté, tak si velmi často sami zpestří svůj jídelníček.“

Rybičky (ilustr. obr.)

Na další exotickou výpravu jste zváni, pokud si poslechnete celý rozhovor Dvojky ČRo s Martinem Dvořákem.

autor: lup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.