Český muž a kosmetika? Ve světě ten rozdíl doslova ucítíte

1. říjen 2014

Čeští muži kosmetice moc neholdují. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní nos v zaměstnání, restauraci a nejvíc asi v hromadné dopravě. Ve světě je to ale jinak. Třeba arabští muži hodně voní. A mít dobrý parfém je pro ně základ. Své o tom ví prodejkyně kosmetiky do zahraničí.

„Naši muži se ale za používání kosmetiky stydí. Je to škoda. Netuší, že nám ženám se to moc líbí,“ říká Věra Komárová.

Hurá do krámu!

U nás nechává muž výběr kosmetiky výhradně na ženě. „Začínáme je vychovávat, ale ještě zdaleka to není úplná samostatnost,“ připomíná prodejkyně.

V arabských zemích to jsou muži, kteří vybírají parfémy pro své ženy. A podle Věry Komárové mají výborný přehled. „U nás chodí muži s papírkem v ruce a neví, jestli se název týká vůně nebo tužky na oči. Doufám, že se to změní.“

V zahraničí, tedy i v Evropě, dokonce muži prodávají ženám kosmetiku. A s úspěchem. „Kdybyste přišla do krámu a prodávající muž by vám řekl, že se mu nějaký parfém moc líbí, určitě byste si ho koupila.“

Klikněte na video a podívejte se na pár tipů pro rychlý make-up!

Kuvajtské líčení

Díky častým výjezdům za obchodem právě do arabských zemí podstoupila Věra Komárová i tamní vyhlášené kuvajtské líčení. Myslela si, že to bude příjemná záležitost.

„Líčili mě vleže, protože to trvá hodinu i déle. Nanášeli mi make-up houbičkou tak, že mi drhli pleť. Pak mi dlouho nanášeli stíny, malovali obočí a lepili řasy. Vypadala jsem jako čarodějnice a brečela. Když jsem se chtěla odlíčit, dali mi mýdlo.“

V Libanonu ji naopak líčil muž. „Nalíčil mě krásně a civilně. Trvalo to 10 minut. Líčí tam prý hodně muži, protože právě oni vědí, jak má žena vypadat, aby pro ně byla krásná.“

Obchodní vztahy jsou hodně osobní

Alžírské ženy mají přátelský výraz (Alžír)

Věra Komárová se zabývá obchodem a nabízí v arabském světě naši kosmetiku. Na jednání s sebou ale musí vodit i svého muže. „Baví se s námi jen v přítomnosti muže. Nemusí nic říkat. Stačí, že tam sedí.“

Jinak jsou ale moc přátelští a milí. „Na rozdíl od Evropy, kde jsou vztahy mezi byznysmeny chladné, je to založené na hodně blízkých vztazích. To znamená, že vás zvou k sobě domů, do rodin a na večeře.“

Týden v „cizím domě“

I proto nejsou obchodní cesty Věry Komárové krátké. „Musíte s nimi strávit týden. Musíte s nimi na výlety, vidět jejich domy a setkat se s rodinou. Je to příjemné. Když přijedou oni sem, organizujeme podobný program.“

Pro Věru Komárovou je to velká kulturní zkušenost. „Naši obchodní partneři se řídí podle Koránu a vysvětlují mi ho,“ popisuje. „Takhle hezky mluvit jsem neslyšela žádného katolíka.“

Jak se líčí ženy v arabských zemích, kde se nosí šátky nebo burky? Jaké odstíny a barvy tam jsou oblíbené? Co by nám v kosmetice nemělo chybět?

autoři: Daniela Brůhová , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.