Nějaké „Miluju tě“ mě nezajímá. Mojí zbraní je text. Charles Aznavour exkluzivně pro Dvojku

15. březen 2018

Živoucí pěvecká legenda mluví několika jazyky. Zazpívá v Praze česky? Proč tolik stál o setkání s Emilem Zátopkem? A co ho naučila Edith Piaf? Rozhovor se šansoniérem, písničkářem, textařem i hercem.

Charles Aznavour mluví nejméně pěti světovými jazyky, ale zpívat česky se prý nikdy nepokoušel. „Když zpívám v cizím jazyce, je nejdůležitější dobrý překlad. A s češtinou tak daleko nejsem,“ usmívá se zpěvák, který zpívá v ruštině, italštině, španělštině či němčině.

Notuje si se Zátopkem

Česko(slovensko) navštívil několikrát. Jednou zvlášť kvůli setkání s Emilem Zátopkem. „Byl neuvěřitelně pracovitý, stejně jako já. Navíc to byl velmi šarmantní člověk a já sem taky docela milý. Alespoň si to myslím,“ říká šibalsky a dává k dobru svoje životní motto: „Práce je nejlepší cesta k úspěchu.“

Čtěte také

Co ho naučila Piaf

Díky své profesi hodně cestuje, rád mluví cizími jazyky a učí se nové věci. „Když se člověk neučí, daleko se nedostane. Hlavně lidé jako já. Ale většina zpěváků to nedělá. Měli by se naučit, že je třeba, aby je lidé pochopili i v cizích zemích,“ radí. „Člověk musí být zvědavý. Čím zvědavější či zvídavější, tím víc se naučí.“

Učil se i od Edith Piaf, kolem které se pohyboval 10 let. „Naučil jsem se, že pokud chci, aby mě publikum milovalo, musím publikum milovat i já. To je nejdůležitější a to jsem pochopil ihned. Edith Piaf byla velmi osobitá a bylo těžké poznat, jaká opravdu je.“

Charles Aznavour

Na pódium se zbraní

Texty písní jsou pro zpěváka alfou a omegou. „Nechci říkat to, co ostatní. Nějaké „miluju tě“ mě moc nezajímá. Co pro mě má smysl je něco hlubokého a silného, co na moje publikum udeří. To, co mě v mojí práci baví, a je mojí silnou stránkou není ani tak zpěv, nějaká komedie či divadlo, ale text. Ten je mojí zbraní.“

Musí mít vynikající paměť, aby si pamatoval stovky písní, které má na repertoáru. Ty veselé, i ty smutné, kterých se prý nebojí. „Publikum je třeba konfrontovat s realitou. Takovou, jaká je. Byť je třeba smutná. Takhle jsem se to snažil dělat odjakživa a budu v tom pokračovat až do smrti.“

Je třeba věřit a učit se

Narodil se v Paříži, kde jeho arménští rodiče čekali na vízum do USA. „Narodil jsem se jako Pařížan a Pařížanem jsem zůstal. Popravdě řečeno se spíš cítím být Francouzem než Arménem,“ prozrazuje. Rodiče jsou podle Aznavoura stejně důležití jako náboženství obecně. A které je to správné? „To, které dobře vychovává děti a to, které vás naučí, co je na světě podstatné. Je třeba věřit a učit se.“

autor: jšm
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.