„Co se stalo v 50. letech, nepřeju nikomu,“ říká hrabě Hugo Mensdorff-Pouilly

21. květen 2018

Přestože je šlechticem, pracoval i jako dělník. Byl řidičem, umýval auta. „A co se mi stalo? Nic. Nezbývalo mi nic jiného a musel jsem koukat, abych uživil rodinu,“ vzpomíná letos 89letý šlechtic.

Empírový klenot Evropy, tak se říká boskovickému zámku, na kterém zanechaly stopy pobyty různých armád. „Ale to, co se stalo v 50. letech, nepřeju nikomu. Spodní vody dostaly zelenou,“ komentuje Hugo Mensdorff-Pouilly vyvlastnění zámku a odchod rodiny do ciziny.

Sám je posledním příslušníkem rodu Mensdorff-Pouilly, který se narodil na boskovickém zámku. „Zatím je po celém světě Mensdorffů dost. Poslední setkání bylo loni v Boskovicích. Všechno je to ale už jiná generace a mě už to nebaví.“

Zámek Boskovice

Proč českoslovenští vojáci nesměli chodit v zámku v okovaných botách? Jak vzpomíná na své dětství, mládí a rodinného přítele Rafaela Kubelíka? Poslechněte si ze záznamu.

autoři: Jitka Novotná , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.