Embéčko bylo skvělou příležitostí k rozhovorům s lidmi, říká Jan Thompsonová, které se bude po Česku stýskat

12. leden 2018

Čtyři a půl roku byla britskou velvyslankyní v Česku. Diplomatická mise skončila, ale Jan Thompsonová svůj odjezd oddaluje, jak je to jen možné. Česko si totiž zamilovala. Zemi brázdila ve stařičkém embéčku, hrála tu divadlo, natočila vánoční video a pořídila si dvě kočky.

„Být velvyslanec je krásná práce. Je důležité dostat se pod kůži země, kam jste byli vysláni.“ Jan Thompsonová se proto naučila i česky. „Rozumím, mluvit dokážu, ale když se potřebuji přesně vyjádřit, tak musím přejít do angličtiny.“

O hudbě Janáčka psala eseje

Jan Thompsonová začínala na BBC. Pak nastoupila na ministerstvo zahraničí. Má za sebou mise v Německu, v Radě bezpečnosti, v době válečného konfliktu byla na Balkáně a stála i v čele britského týmu v Afghánistánu. Britům také pomáhala v Thajsku po tsunami.

O Česku slýchala často. „Když jsem byla malá, tak se hodně mluvilo o Pražském jaru. Znala jsem Janáčkovu hudbu, psala jsem o ní eseje. Česko jsem poprvé navštívila v 80. letech, když jsem učila na chlapecké škole ve Vídni. Už tehdy mi přišla Praha jako úžasné město.“

Britská velvyslankyně Jan Thompsonová a její embéčko

Embéčko s diplomatickou značkou budilo pozornost

Se škodovkou z roku 1968 projela celou zemi. „Níkdy jsem neměla v úmyslu kupovat staré auto. Pak jsem v jednom časopise uviděla embéčko a věděla, že ho musím mít. To auto mi umožnilo setkávat se s obyčejnými Čechy. Když jsem ho někde zaparkovala s diplomatickými značkami, tak se lidé začali vyptávat a začala konverzace.“

Embéčko se nakonec před další diplomatickou misí rozhodla prodat v dražbě. „Já si ho chtěla nechat, pro mě ztělesňuje Československo. Ale 50 let strávilo v této zemi, tak je asi správné, aby tu zůstalo. Výtěžek aukce půjde na charitu, na Domov Sue Ryder. Navíc mám spoustu krásných fotek, takže zůstane v mém srdci.“

Něco si odtud ale odváží. Dvě kočky z útulku, které si tu pořídila. „Naši návštěvníci je měli rádi.“ Jedna z koček ale dokonce narušila důležité jednání. „Já vám ale neprozradím, kdo se stal obětí útoku té zlobivější,“ směje se.

Snažím se spojit svět diplomacie s uměním

Jan Thompsonová má veliký respekt k Václavu Havlovi. „Nebyl tradiční prezident. Dokázal propojit svět umění a politiky. I když to zní domýšlivě, v tomto se cítím jako on. Svět diplomacie se snažím propojit se světem umění, třeba s herectvím. Chtěla jsem ukázat diplomacii z jiné strany.“

A tak s pražskou Shakespearovskou společností hrála divadlo. „Bylo fajn dělat o víkendech něco jiného. Ráda bych zkusila hrát i v češtině. Kromě toho jsme měli příležitost vystupovat na fantastických jevištích: ve Stavovském divadle, na Hradě.“

Na Vánoce spolu se zaměstnanci ambasády natočila i taneční video, kterým zaujala na sociálních sítích. A co říká na divadelní představení Audience u královny s Ivou Janžurovou? „Ona je fantastická. Chvílemi jsem měla pocit, že přede mnou stojí britská královna.“

Má ráda dobrodružství a výzvy? Prozradila nový diplomatický post? Jaké bylo setkání s britskou královnou? Více uslyšíte v archivu.

Jan Thompson a Jiří Holoubek
autor: zk
Spustit audio