Excelentní lékařka s velkým srdcem a citem pro diagnistiku, píše se o ní v nominaci. Rozhovor s Karin Taussig

6. prosinec 2017

V nominaci na první Výroční cenu MUDr. Františka Kölbela se o internistce Karin Taussig psalo: „Excelentní lékařka a výjimečná žena s velkým srdcem. Má velký cit pro diagnostiku. Mnoho jejích pacientů se uzdravilo, protože u nich dokázala zachytit vážnou nemoc včas. Její přístup je komplexní a lidský.“ Recept, jak na to, vypadá na první pohled jednoduše.

„Když jdete stále hlouběji za problémem, o kterém pacient mluví, tak to je cesta, která vás k té diagnóze dovede,“ říká internistka Karin Taussig. Stále taky opakuje, že k pacientovi je třeba přistupovat velmi individuálně.

Diagnostika je jako detektivka

„Myslím, že největší problém je, že lidé sklouznou k rutině a mají pocit, že každý pacient je stejný. To se mně osobně chválabohu zatím neděje, protože mě medicína pořád baví.“ Klíčem k úspěchu, tedy odhalení často závažného onemocnění, je rozhovor mezi lékařem a pacientem.

„Musí při něm fungovat i vzájemná chemie. Je to takový intimní vztah, kdy člověk povídá o svých osobních problémech. Musí tam být přátelský duch, ale musíte z něj dostat co nejvíc informací. Mně se to daří,“ říká. „Interna je jako detektivka. A to je to, co mě na tom baví. Každý má jiný problém, i když to na první pohled může vypadat podobně.“

Očkování? Jak pro koho

„Máme obrovskou výhodu, že pacienti mají možnost primární prevence, kdy ještě nemají žádný problém,“ zdůrazňuje. „Často na ni ale lidé nechodí a je škoda toho nevyužít.“ Říká, že je to jako s autem, se kterým majitelé taky chodí minimálně jednou za rok na kontrolu. „Primární prevenci rozhodně všem doporučuji.“

A jaký je její názor na tak diskutované očkování? „Je to zase o té individualitě. Je skupina lidí, které to jednoznačně vyhovuje a profituje z toho. Ale pro seniory je třeba očkování proti chřipce jednoznačně vhodné.“ U mladší generace je třeba zvážit benefity a rizika. „Opakuji, vždycky musíte hodnotit individuálně.“

autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.