Florista Bohuslav Rabušic zdobí naše zámky. Z jeho oblíbené lilie ale návštěvníky bolí hlava

19. květen 2017

Připravoval i květinovou výzdobu zámků, kde se točily filmy Andělská tvář, Z pekla štěstí, Čertova nevěsta nebo Nejkrásnější hádanka. Jakou historii mají květiny?

„Sortiment je úžasný a jsme rádi, že jsou dnes květiny šlechtěné na kvalitu. Ta je, jako v každé profesi, pro nás klíčová.“ Bohuslav Rabušic se specializuje na výstavy a květinovou výzdobu našich hradů a zámků. „Mým amatérským zájmem byly dějiny a dějiny architektury. Podařilo se mi spojit profesi s historií.“

Pohled pod floristickou pokličku

Růže, lilie a tulipány jsou z pohledu floristy nejdůležitější. „Jsou dobrým materiálem. Ale dívám se na to i z pohledu dějin. Růže lidi okouzlovala odnepaměti.“ Lilie je zase známá hlavně z Egypta a Mezopotámie. Má ale jednu nevýhodu: silnou vůni. „Z té může některé návštěvníky bolet hlava.“

Pro výstavy na hradech potřebuje Bohuslav Rabušic hromady květin. „Jdeme od tisíce květů výš, podle toho, jak je velká.“ Pochvaluje si hlavně jarní akce, protože je chladno a květiny déle vydrží. „Vím, že v červnu na zámku v Buchlovicích růže vydrží maximálně pět dní.“

Jak se zdobí hrady?

Do čeho se květiny aranžují? „S pomocí různých patin a laků vyrábíme nádoby, třeba i z těch současných plastových.“ Mnohem horší je prý výstavu vymyslet. „Stanovit logistiku, termíny, propagaci, sestavit květiny podle rozpočtu, nakoupit, ošetřit,“ vypočítává.

„Když už stojíme s květinou u nádoby, tak je to na té práci už to nejjednodušší.“ Prostory se vždy předem obhlíží. „Kde to neznám, tam se třeba i půl dne procházím a přemýšlím.“

Bohuslav Rabušic
autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio