Gottwalda jsme skládali po kouscích, říká herec Jiří Vyorálek

23. říjen 2014

Největší z Čechů, Klement Gottwald a Jaroslav Valenta. To je výčet klíčových filmových rolí Jiřího Vyorálka. Na divadle ho ale uvidíte i jako Jana Wericha. Anebo brzy jako Cizince.

Za první velkou filmovou roli považuje Jiří Vyorálek tu ve snímku Největší z Čechů od Roberta Sedláčka. „Úplně poprvé mě viděl v divadle, kam si jezdí vybírat herce. Baví mě jeho způsob přemýšlení a taky tvrdohlavost.“

Pak dostal roli Klementa Gottwalda v Českém století. „Spolu s tvůrci jsme přemýšleli, jak ten člověk mohl uvažovat. Přemýšleli jsme nad jeho gesty. Na place jsme oživovali tu figuru dávno mrtvého člověka. Skládali jsme ho po kouscích.“

Klikněte na videa a srovnejte projev Jiřího Vyorálka (nahoře) s výkony ostatních představitelů Klementa Gottwalda (dole):
- Jiřím Štěpničkou (tv seriál Gottwald, 1986), Miroslavem Zounarem (Dvacátý devátý, 1974), Bohušem Pastorkem (Sokolovo, 1974), Júliem Pántikem (Vítězný lid, 1977) a Jiřím Dohnalem (Výstraha, 1953).

Tajemství víc než romantika

Seriál První republika a postava Jaroslava Valenty je pro Jiřího Vyorálka další z těch přelomových. „Tahle figura měla budit představu padoucha. Ale divák si neměl být jistý, jestli jím opravdu je,“ prozrazuje herec původní záměr.

„Bavil jsem lidi tím, že nevěděli, co si o mně mají myslet. Byla to postava s tajemstvím. A to je pro mě větší radost než prvoplánová radost a romantika.“

Všichni známí z něj v té době páčili informace, jak bude seriál pokračovat. „Nic jsem neprozradil. Nevěděla to ani moje maminka.“

Nejen filmem živ je herec

02917170.jpeg

Při divadelních premiérách prý cítí pořád určitou nervozitu. „Byl jsem velký trémista. Pak jsem se toho hodně zbavil. A teď záleží na inscenaci a na tom, jak jsem si jistý. Ale obecně si to chodím užívat.“

Teď účinkuje už druhou sezónu v pražském Divadle Na zábradlí, kam přešel v Brna. „Když jsem dostal možnost přesunu do Prahy, neváhal jsem. Kromě toho si generačně i lidsky v divadle sedíme. A pražské publikum je na nás zvědavější a tím i vstřícnější.“

Na procházky s Cizincem

K nedávným 40. narozeninám dostal Jiří Vyorálek jako dárek premiéru Cizince podle A. Camuse. „Je to existenciální román, který vypráví o tom, jak moc člověk může být sám sebou, aniž by tím své okolí iritoval.“

Tahle postava je pro něj momentálně největším miláčkem. „Takže s Cizincem teď chodím na procházky a učím ho chodit a mluvit. Ten je pro mě teď ten nejopatrovanější.“

Bude seriál První republika pokračovat? Kde bude Jiří Vyorálek koncertovat s kapelou? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: eh , Jolana Voldánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.