I takhle může znít cimbál! Fúze Haydna a romské cimbálovky. Poslechněte si

1. květen 2017

Myslíte, že cimbál je nástroj ryze folklórní? Z omylu vás vyvede Magdalena Múčková.

„Cimbál se nemusí brát jako ryze folklórní nástroj. Ačkoliv je pravda, že v lidovém prostředí žije nejvíc,“ upozorňuje folkloristka a muzikantka Magdalena Múčková. „Přelomová věc bylo CD od vynikajícího německého klavíristy Paula Guldy a slovenské romské cimbálovky Robo Gaspar Banda.“

„Šlo o fúzi Haydna a cikánské muziky. Na to pak navázal Juraj Pavlica s Hradišťanem, Rédlem...“ Poslechněte si krátkou ukázku z alba Haydn alla Zingarese a uvidíte že Haydnova slova „můj jazyk je srozumitelný po celém světě“ skutečně pořád platí.

Magdalena Múčková-Úprková je folkloristka, muzikantka, zpěvačka, učitelka hry na cimbál, moderátorka Českého rozhlasu. Její jméno je spojené s kapelou Danaj, pořadem Folklorní notování nebo s multimediálním projektem Písničky z malířovy palety, který připravila z lidové hudby a obrazů svého praděda Joži Úprky.

Jak se rodina vypořadává s odkazem slavného předka? Jaký další multimediální projekt teď sama Múčková připravuje? Poslechněte si celý rozhovor.

Magdalena Múčková
autoři: Jitka Novotná , Magdalena Múčková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.