I tělo napoví, že je něco špatně v hlavě, říká psycholožka Martina Viewegová

16. listopad 2016

Ztratili jste chuť do života? Máte špatnou náladu bez objektivních důvodů? I to jsou příčiny, proč lidé chodí za psycholožkou Martinou Viewegovou. Věnuje se problémům, které vznikají v rodinných, partnerských i pracovních vztazích.

Česko se umístilo na 31. místě žebříčku, který měřil pocit štěstí a spokojenosti. Přesto je mezi objektivním a subjektivním vnímáním spokojenosti rozdíl. „My jsme spíše soustředěni na to, co nám chybí. Díváme se za plot, co má soused, a pak za hranice. Chceme to, co mají ostatní.“

Koukejte na seznam úspěchů, ne proher

V mnoha rodinách se děti neučí koukat na to, v čem jsou dobré. Kouká se spíš na to, v čem jsme selhali. „Pak jsme nespokojeni ve svém životě. Já v terapii pracuji se seznamem úspěchů. Pak člověk zjistí, že jeho život není tak špatný.“

Dobrý život dělá každodennost, říká Martina Viewegová. „Stačí usmát se na prodavačku. Dát si dobré kafe. Může to být i něco většího. Pak zjistíme, že je těch pěkných věcí víc.“

Psychiatr nabídne prášky, psycholog naslouchá

Řada problémů má zdroj v dětství. „Lidé přichází s problémy v zaměstnání, ve vztahu, nebo prostě nejsou ve své kůži. My spolupracujeme i s psychiatry. On je expert, který dělá medikaci, psycholog je od toho, aby naslouchal a pomohl udělat změny.“

Stanislava Lekešová a Martina Wieweghová

Často se najde v zaměstnání jeden „blbec“, který dokáže otrávit okolí. „Někdy je třeba, aby si člověk zachoval duševní klid, odejít ze zaměstnání.“

Člověk si musí odžít emoce

Špatná nálada, nechuť do života, a to vše bez zjevných příčin. To je typické téma, se kterým lidé za Martinou Viewegovou přicházejí. „Když toho máme hodně, tak nemůžeme odžívat emoce. Člověk třeba nemá pocit, že je ve stresu. Přesto v něm mohl být několik měsíců. Když je pak v klidu, může se zhroutit i tělo.“

Právě tělo k nám symbolicky mluví. „Oběháte doktory, kteří řeknou, že je vše v pořádku. Pak je to pro psychologa. Chci vědět o rodině, kde člověk vyrůstal. Někdy stačí naslouchat. I neverbální mluva těla je nosná část informace. Určitá energie toho člověka řekne, jak na tom je.“

Muži mají někdy pocit, že jsou nepotřební

Mění se role ženy a muže v současném světě. Ženy jsou schopné dělat vše, často je to pro jejich sebevědomí důležité. Někteří muži mají pocit, že jsou nepotřební. Jejich sebevědomí klesá.

„Je to v maminkách, které vychovávají své děti. I v partnerství je třeba hranice vymezit. Pro ženy není nutné zvládnout vše. Nechat některé věci na muži může být úlevné. Je to téma, které v ordinaci mívám často."

Co dělat, když nemáme rádi práci, kterou děláme? Může se člověk z ulice vrátit do běžného života? Je dobrá skupinová terapie? Více uslyšíte v archivu.

autor: zk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.