Jak být šťastný i bez peněz? Poradí vám miliardář Malý

13. říjen 2014

Podnikatel Libor Malý prodal firmu a začal přemýšlet o tom, jak by svět mohl fungovat bez peněz. Prosazuje teorii, že štěstí je v dávání. A šťastní přece chceme být všichni.

Řídil firmu, ve které uplatňoval zásady buddhistického myšlení. Prodal ji, protože začal trpět depresemi z toho, že si může koupit všechno.

„Stal jsem se bohatým, ale peníze mě ke štěstí nepřivedly. Došlo mi, že teď už si můžu tak leda lehnout do hrobu a čekat na smrt. Uvědomil jsem si, že peníze a pocit štěstí spolu vůbec nesouvisí.“

Místo braní dávat

Podle Libora Malého nás peníze ženou do nekonečného kolotoče. „Když máte padesát korun, chcete jich mít sto. A když máte sto, chcete mít tisíc.“

Zjistil, že klíč ke štěstí je v dávání. „Štěstí nepřichází přes hlavu, ale přes srdce. Dávání je nejvyšší forma bytí. Každý z nás může něco dát. A nejen když jsou povodně.“

Čtěte také

Svět bez peněz

Nedávno se Libor Malý vrátil z cesty po Búthánu. „Jel jsem tam na pouť po svatých místech. Inspiroval mě místní král. Vyhlásil, že nechce, aby jeho lidé byli bohatí, ale šťastní.“ Na rozdíl od západních civilizací, které úspěch pořád měří ekonomickými ukazateli.

Malý věří, že peníze jednoho dne zaniknou. „Vycházím z toho, že co jednou začalo, jednou taky skončí. Je to jako s otroctvím. Pravda, kdyby se zrušilo ve své době, svět by se zhroutil. Ale po čase k tomu došlo a svět dál funguje. Stejné to bude i s penězi.“

Ekonomika daru

Na svět bez peněz ale ještě nejsme připravení. „Ale trendy k tomu směřují a já se snažím být průkopníkem. Snažím se vytvářet ostrůvky pozitivní deviace. Obecně, dokud nebudou volné energie, svět bez peněz nebude možný.“

Ten by měl fungovat na principu „ekonomiky daru“, který není v tom, že člověk bude jen ležet a přijímat. „Štěstí si musíte odpracovat a být aktivní. Není to komunismus.“

Jednou se prý lidi osvobodí od manuální práce a budou moct dělat jen to, co je bude bavit a naplňovat. „Věřím, že se život bude měnit a hodně práce bude nahrazeno stroji.“

Jsme my Češi štědří? Umíme dávat i přijímat dary? Co je pro pocit štěstí a spokojenosti nejdůležitější? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Daniela Brůhová , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.