Host do domu4. prosince  2017 v 11:05  

Jak se přistává na třech nejnebezpečnějších letištích světa? VIDEO

Záběry z Expedice Karibik 2016 pilota Jiřího Pruši - Foto: Jiří Pruša

Záběry z Expedice Karibik 2016 pilota Jiřího PrušiFoto: Jiří Pruša

Letec, publicista a fotograf Jiří Pruša si na vlastní kůži vyzkoušel některé z top 10 nejnebezpečnějších letišť světa. A podrobně to zdokumentoval. Může si to dovolit. Létal i se zaslepovacími brýlemi nebo opatrně kličkoval na hranici Ruska a USA.

„Extrémní letiště jsou v horách nebo mají krátkou dráhu nebo se přistává do kopce. Tam nemáte jinou možnost, než přistát: kdybyste si to rozmysleli, už nevystoupáte,“ ujišťuje zkušený pilot. Takové totiž bylo třeba i jeho přistání na letišti Courchevel v Savojských Alpách. 

Přistávání na vodu 

Jiří Pruša se svým OK-LEX, Dynamic WT-9, ale přistál například i na skotském extrémním letišti Barra, které leží na pláži. Přistávat se tam proto dá jen v době odlivu a dosedáte do směsi písku, kamení a slané vody. 

Přistávání do větru 

Další letiště jako Gibraltar nebo Funchal na Madeiře se do žebříčku extrémních letišť dostávají kvůli turbulencím ranvejích. A proto tam malá sportovní letadla, jako má Jiří Pruša, zpravidla nepřistávají. Podívejte se na video níže, jak to s ním na Madeiře zamávalo. 

Hodinový let naslepo 

Pruša si ale zažil i jiné extrémy. Když chtěl dělat letecké snímky na Aljašce, nikdo ho nechtěl pojistit. „Bere se jako složitější už kvůli počasí. Poslali mi speciálního instruktora a hodinu jsem musel létat se zaslepovacími brýlemi, abych dokázal, že umím létat podle přístrojů.“ 

„Pokud si chcete půjčit letadlo v Japonsku, musíte složit zkoušky z japonštiny,“ potvrzuje pilot Jiří Pruša - Foto: Adam Kebrt

„Pokud si chcete půjčit letadlo v Japonsku, musíte složit zkoušky z japonštiny,“ potvrzuje pilot Jiří PrušaFoto: Adam Kebrt

Když se chystal letět nad Beringovou úžinou, musel zase žádat povolení od vojáků USA. „Upozornili mě, že tam za žádnou cenu nesmím překročit hranici mezi Ruskem a USA. Držel jsem se toho, abych nevyvolal mezinárodní konflikt,“ usmívá se. 

Rád by prý zmapoval celý svět 

I tyto fotky odsud můžete vidět na výstěvě Báječný svět létání v pražském Karolinu. Mezi 120 snímky najdete obrázky z Aljašky, USA, Karibiku, Austrálie, severní Afriky, Evropy. Majáky, historická města, ledovce, vulkány. 

„Mám tam i přelety velkých dopravních letišť, což je oříšek pro piloty. Los Angeles, San Francisco, San Diego, Mnichov.“ Vojenské objekty a politika jsou třeba důvodem, proč Jiřímu Prušovi chybí pořád v „repertoáru“ Asie. Například Severní Korea. 

Pořad: Host do domu  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace