„Je to na každém, jak dokáže přizpůsobit techniku svým dispozicím,“ říká střízlík mezi mistry světa v kajaku Jiří Prskavec

21. říjen 2015

Donedávna musel v hospodě ukazovat občanku. Co začal sbírat medaile, už nemusí. Místo toho teď všem na světě ukazuje, jak to Češi s kajakem umí. Na olympiádě v Riu budou jeho největším soupeřem zase jenom Češi. Ti, co tam vyprojektovali kanál.

Jiří Prskavec. Vypadá na 15, ale je mu 22. Už v roce 2011 vybojoval bronz mezi muži na ME. Má dvě zlaté medaile z ME 2013 a 2014 a stříbro z MS 2013. Není vysoký ani široký. Čím to je, že si před měsícem přivezl další dvě zlaté z mistrovství světa?

Nepotřebuju tolik síly

„Je to na každém, jak dokáže přizpůsobit techniku svým dispozicím,“ odmítá pochybnosti. „ Já jezdím opravdu riskantní průjezdy. Získal jsem v tom jistotu a dokážu oproti ostatním zkrátit dráhu. Takže nepotřebuju zas až tolik síly.“

Váhu držím dole úmyslně

Připouští ale, že váhu na top závody drží dole úmyslně. „Teď jí mám naopak hodně vysoko,“ směje se. „Na rovný vodě kila nedělají tolik. Ale v peřejích je třeba, aby kajak plaval nad tou vodou. Čím je ta loď těžší, tím víc ty vlny proráží a nenaskakuje.“

Učil se od nejlepších: mámy a táty

Jiří Prskavec

Základní techniku záběru prý odkoukal od těch nejlepších. „Což byl shodou okolností i můj táta.“ Jiří Prskavec starší má na kajaku bronz z MS 1995. Závodila i maminka. „My jsme takovej rodinnej tým. Mamka mi teď dělá fyzioterapeutku a taťka je můj trenér.“

S Hradílkem přišel boom

Další klíčovou osobou je Vávra Hradílek. S ním přišel boom. „Ten dokázal přetnout tu dlouhou řadu let, kdy se českým kajakářům nedařilo, a začal vozit pravidelně medaile. Dostal se na úplnej vrchol a my to od něj odkoukali,“ svěřuje se Prskavec. V technice jízdy ale šel vlastní cestou.

Pádla nikdo nekontroluje

Roli v technice jízdy hraje i vybavení. Třeba tvar listů pádla. „Moje pádlo je víc taková lžička. Takže drží dobře vodu. Ale když ho chci protáhnout vodou tou nezáběrovou stranou, tak mi přijíždí k lodi. To znamená, že pro mě je to dobrý v záběru dopředu. Ale kdybych určoval směr, je to horší.“

Jiří Prskavec a Marie Retková

Kanál v Riu

Připravuje se teď na olympiádu v Riu de Janeiru příští rok. „V listopadu jedu do Ria vyzkoušet nový kanál. Vyprojektovali ho Češi. Na ČVUT.“ Například „ten druhý“ Polert. Jaroslav Polert, bratranec Lukáše, reprezentant ve vodním slalomu na deblkanoi.

Lyžařská kariéra

Málo se ví, že Jiří Prskavec závodil i ve sjezdové lyžování. „Tatínek, taky když začínal, dělal dva sporty. Takže mě přivedl k lyžování. Ale já se musím přiznat, že nemám moc rád zimu. Dneska netrávím zimy v Česku,“ přiznává. „Na lyže se dostanu jeden týden za rok.“

Jiří Prskavec

Kolik kajakářů budeme mít v Riu? Jaká je jeho první „vodní“ vzpomínka? Dají se na kajak balit holky? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: Marie Retková , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.