„Je to umění. A když ne, jsou to jatka,“ říká Rosťa Osička. O boxu, nebo o tancování?

2. únor 2016

Přestože už aktivně neboxuje, je jedním z našich nejznámějších. Letos oslaví 60 a dělá trenéra. „Sportovní etapa je za mnou. Už mě to nebaví. Teď to učím,“ říká boxer, který vybojoval 268 vítězných soubojů. Ten ve StarDance byl spíš vítězstvím sama nad sebou.

Tanec mu prý nikdy nešel. Vědělo se to o něm, a když byla v tanečních dámská volenka, zůstával nezadaný. „Tak jsem šel k pultu a dal jsem si tam dvojku.“ Na pozvání do soutěže StarDance ale kývnul.

Tanečník nejen v ringu

„Říkal jsem si, že zkusím, jestli mě to někdo naučí. Když jsem viděl Imricha Bugára, jak to rozpálil na tom parketě, tak jsem si řekl: Sakra! Vždyť to můžu zkusit i já.“ Přiznává, že tanečnice Romana Motlová se s ním příšerně nadřela.

„Poznal jsem, že kdybych na to měl ještě dva roky, tak bych se to možná i naučil,“ říká se smíchem. Uznává, že tanec je nádherný. A nejen to. „Je to velmi náročná disciplína. Má to půvab, eleganci, šarm, je tam vášeň… Tanec je krásný. Poznal jsem to a nedám na to dopustit.“

Taneční techniky v boxu? Podívejte se co na to říká porota. Klikněte na video!

Síla i technika

V boxu nejsou jen vítězství. „Dobitý jsem nikdy nebyl. Ale jednou se mi rozdrobily čtyřky. S kubánským boxerem jsem dostal zvedák. Ale pravým hákem jsem ho sundal. Říkal jsem si: Přišel jsem o zuby a ještě prohrát!“ Při zápasech sázel vždycky na sílu i techniku.

„Já jsem boxoval. Nebyl jsem knockautér. I když jsem měl i taková utkání.“ Dnes se mu líbí čistý a technický box. „Je to o tom umění. Když ne, jsou to jatka a nemá to tu správnou podobu.“

Boxovat s Vašutem

V Pěstech ve tmě dělal sparing partnera Vašutovi. „Reál je ale jiný. Marek by do ringu jít nemohl, ale naučil se boxovat filmově.“ Myslí si ale, že při pouliční rvačce by Marek uspěl. „Je to zdatný sportovec.“

Přestože si Rosťa Osička myslí, že box na ulici nepatří, sám své umění použil. „Před deseti lety jsem se v tramvaji porval s kapsářema.“ Ale byli to prý sportovci, takže „utkání“ skončilo tenkrát nerozhodně. „Nakonec vyskočili ven a zdrhli.“

Boxer s paletou

Teď je důležitou součástí jeho života umění. Malování ho prý bralo od dítěte, a tak začal chodit do lidové školy umění v Břeclavi. Už tehdy vnímal malování jako něco úžasného. O výstavách tehdy nepřemýšlel.

Dnes jich má za sebou 20 a připravuje další. Téma: taneční výjevy ze soutěže StarDance. Malování je pro něj odreagování. „Celý život mlátit do pytle mi nepřináší tu radost.“ Plátno a paleta je pro něj další dimenze. „A je to posunutí se dál.“

Maraton a činky

Jak vzpomíná, sám začínal v 15 letech, což je na boxera pozdě. „Ve škole jsem spal v lavici, protože tréninky pro mě byly důležitější.“ Hodonín byla jeho první boxerská štace. Pak přišla Dukla Olomouc. „Tam jsem nadřel fyzičku. Běhávali jsme maraton s činkama. Byly to tvrdé tréninky.“

Jan Rosák a Rostislav Osička

Dá se srovnat taneční a boxerský trénink? Jak vidí perspektivy boxu u nás? Existuje dnes na světě dokonalý boxer? Jak se dívá na ženy v ringu? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Jan Rosák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.