Její mistrovství prověřil výpadek proudu. Pro 2000 lidí hrála potmě, bez not. „Byla jsem jak jukebox“

19. leden 2017

Jitka Hosprová je historicky první českou sólistkou na violu. Housle, na které začala hrát v sedmi letech, vyměnila na konzervatoři za violu. Pro obě to byla šťastná volba.

Mistrovství Jitky Hosprové prověřil koncert v Brazílii. V sále pro 2000 lidí vypadl proud a muzikanti neviděli na noty. „Já jsem tam hrála tři čtvrtě hodiny z paměti svůj sólový repertoár. Cestu na pódium jsme hledali pomocí světla z mobilů. Neměla jsem čas se bát. Byla jsem jak jukebox. A po každém kousku byl nádherný potlesk.“

Tóny violy mají barvu Anglie

Pro modernu je podle Jitky Hosprové velmi otevřená Francie. Zvuky violy ale pro ni mají barvu Anglie. „Svým podnebím odpovídá tomu nástroji. K Anglii mi viola sedí.“ Nadšení ale viola vzbudila i v jednom pralesním městečku v Brazílii, které bylo pojmenováno po Janu Nepomuckém.

„Pro obyvatele to byl první takový koncert. Hrála jsem tam za přítomnosti brazilského prince. Hrála jsem Zpívej, cikáne. S pomocí překladatelů jsem vyprávěla ten příběh a pan farář říkal, že takové ticho neměl ani při mši v kostele.“

Sólistka Jitka Hosprová

Mistrovskou violu zapomněla na letišti

A jak si Jitka Hosprová vybírá nástroj? „Ty první jsem měla půjčené. První violu mi koupili na konzervatoř. Jednu mistrovskou violu mi ukradli. Český houslař Petr Zdražil pak postavil tu, která přesně splňovala moje podmínky.“ I ta se ale ve světě zatoulala.

„Hrála jsem v Dubaji na módní přehlídce. Měla jsem dárky a květiny, a violu zapomněla na rentgenu. Z letištního autobusu už mě nepustili zpátky. Nakonec se našla, poslali mi ji dalším letadlem do Prahy. Pak mi Petr Zdražil vyrobil další a tu mám v záloze.“

Housle vs. viola

A co známé pnutí mezi houslisty violisty? „Když si dnes zkusím zahrát na housle, tak nemám tu lehkost. Z violy se tóny jakoby dolují. Když houslista zahraje na violu, tak mu z toho neleze skoro nic.“ Violistou byl třeba Antonín Dvořák. „A napsal spoustu komorní hudby,“ upozorňuje Hosprová.

„Viola má krásná sóla, která válcují housle. Také Mozart zkomponoval skladbu pro housle a violu. Je tam náročný part, z toho mají violisté vítr. Sám hrával také na violu. Velká věc vznikla i za Paganiniho, který napsal sonátu pro violu.“

Proč se rozhodla pro violu? A proč se vyprávějí na violisty vtipy? Více uslyšíte v archivu.

autor: zk
Spustit audio