Jiří Škorpík ze skupiny 4TET: Jsem rád, že nemám absolutní sluch. Asi bych se zbláznil

14. prosinec 2016

Skladatel, aranžér, klarinetista a také zpěvák. To poslední ale Jiří Škorpík, člen skupiny 4TET, neslyší rád.

„Za zpěváka považuji Pavarottiho. Pak je jasné, že se nemohu cítit jako zpěvák. Já jsem člověk, který velmi rád zpívá. Ale abych přišel do obchodu a koupil si 10 kilo sebevědomí, to ne. Mám pokoru vůči opravdovým zpěvákům,“ říká s úsměvem Jiří Škorpík.

Necvičí, aby nerušil sousedy

Velmi málo už taky hraje na svůj oblíbený klarinet. „Poslední čtyři roky jsem na něj necvičil, jen občas hrál. Důvod je přitom jasný: nechci rušit ostatní sousedy v domě, protože ten zvuk nemusí být každému milý. Už se proto těším, až budu mít pracovnu, kde budu moci cvičit.“

Neznamená to ale, že by nebyl dostatečně vytížený. Aktuálně se věnuje projektu In Concerto, který se zaměřuje na populární světové písně a italské árie. „A taky písně Karla Gotta, protože David Uličník pro ně má jako tenor úžasný hlasový fond.“

Hurvínek ve 3D

Skládá i hudbu k filmům a muzikálům. Například Antoinetta – královna Francie. A spolupracuje s Divadlem Spejbla a Hurvínka. „S Helenou Štáchovou jsme se poznali díky produkci animovaného Hurvínka. Celovečerní 3D snímek by měl být hotový v polovině příštího roku.“


Otcem je Jiří Korn, ten ho stvořil a propůjčil mu své jméno, což by málokterý sólista u nás udělal. Já jsem matka, která to dítě porodila, kojila a učila, jak se má chovat a zpívat. Takhle my to máme rozdělené.Jiří Škorpík o založení skupiny 4TET

Dlouhé roku už také připravuje vlastní sólovou desku – a její vydání se už pomalu blíží. Určitou předzvěstí je i Škorpíkův premiérový sólový koncert, který se uskuteční 7. února právě v Divadle Spejbla a Hurvínka. „Já svým založením nejsem sólista a dlouho jsem upřednostňoval práci na ostatních projektech. Ale teď už to s tou deskou vyjde. Slibuju.“

autoři: Jiří Holoubek , ert
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.