Jožka Šmukař tvrdí, že naše "Svatomartinské" konečně umíme prodat

11. listopad 2010

Svatý Martin patří k vínu stejně jako Jožka Šmukař k dobré muzice. Právě on byl hostem čtvrtečního (11.11.) Setkání Hosta do domu.

Předtím, než jsme zavítali do zpěvákova vinného sklípku, jsme byli přítomni letošnímu otevírání první lahve Svatomartinského vína. To proběhlo 11. 11. v 11 hodin, 11 minut a 11 vteřin. Po odbití přesného času a slavnostních fanfárách přijel na nádvoří Zámku Čejkovice symbolický Martin na bílém koni a pravil: “Já, svatý Martin, přivážím vám na koni bílém toto víno, abyste ho pili na zdraví ducha a chuti.“

Chutná "Svatomartinské" muzikantovi Jožku Šmukařovi a co si o něm myslí? “Spousta lidí ho srovnává s beaulejaus. Já bych tak ale nečinil. Francouzská tradice je stará 50 až 60 roků, ta naše 250 let. Máme rozmanitější chutě a více druhů. Myslím si, že když je člověk srdcem a duší Čech nebo Moravák, tak by měl upřednostňovat náš produkt.“

Jožka Šmukař vystudoval hotelovou školu. Ví tedy, jaký pokrm bychom měli k vínu přikusovat. Sám říká, že to bez chuťovek nejde. Na talířcích v jeho vinném sklípku najdeme šunku, tři druhy sýrů, ovoce, škvarkovou pomazánku či paštiku. A co nakládaná okurka? Ta si prý s vínem příliš netyká. Překvapivě by ale doporučil domácí koláče: “Málokdo ví, že se k němu báječně hodí.“ Nezapomeňme ani na proslulou svatomartinskou husu. Současní restauratéři ji často nahrazují kachnou. Že je to ale špatně dokazují hned dvě verze původu tohoto pojmu: “Svatý Martin byl schopný, stal se proto biskupem ve francouzském městě Tours. Protože tam ale nechtěl, schoval se před velvyslanci do husího chlívku. Drůbež ho ale svým hlasitým kejháním prozradila.“ Druhá pověst zase praví: “Když svatý Martin kázal, byly husy natolik hlučné, že je odsoudil, v den svého svátku, na pekáč.“

Svatomartinské víno

Svatomartinskou legendu podporuje Jožka Šmukař od svého mládí a považuje za velikou škodu, že se o svátku ukončení vinařského roku příliš nevědělo: “Vždycky to bývalo tak, že se ťukalo i kalným vínem. Pořádala se hostina. Když se hospodáři dařilo dobře, pilo se na zdraví a podepisovaly se smlouvy na nový rok. V případě, že se mu nedařilo, pilo se také, ale na žal.“ K současnému rostoucímu zájmu o tradici vína svatého Martina dodává: “Jeho historie byla letitá, akorát jsme ji nedovedli prodat. Jsem rád, že se tu poslední roky začala slavit.“

Proslulý interpret lidových písniček zpíval od dětství. V jeho rodině se prý pělo pořád: “Byli jsme tři kluci a hodně jsme zpívali. Když to naše maminka nemohla vydržet, v dobrém slova smyslu nám říkala: “Kluci, sakryš zavřite ty huby už,“ prozradil s úsměvem ke svým muzikantským začátkům. Písniček o svatém Martinovi si ale příliš neužil. Zachovalo se jich totiž jen okolo deseti až dvanácti. Hudební vkus nastupující generace přitom jejich dalšímu životu příliš nepřeje. Jožka Šmukař má své vlastní odůvodnění: “Lidovka nebo dechovka jsou mladými lidmi vnímány jako něco, co k nim nepatří. Masmédia o této muzice příliš často nepíši a nevysílají.“ Odkaz lidové muziky v každém případě více funguje na Moravě. Na základních uměleckých školách se vyučuje lidová muzika, a to jak zpěv, tak i hra na hudební nástroj. “V Čechách je to trošku horší. Aktivita mládeže je na jihu Čech až po jeho západ daleko intenzivnější než na východě a severu.“

V Musaionu pravidelně vystupují ty nejzajímavější folklorní soubory z různých oblastí České republiky, samozřejmě včetně slavného Chodska.

Více se dozvíte v audiozáznamu rozhovoru s Janem Burdou a Martinem Ježkem ...











Pokud jste nestihli naše pondělní vysílání, stačí si přečíst článek Eleny Horálkové: Energie a živočišnost romských písní je nakažlivá, říká Jana Procházková

Jana Procházková











Pozvánku k úternímu (9.11.) vysílání najdete v článku Jana Sklenáře ČR má prvenství v kubistické architektuře, říká Oldřich Janota

Oldřich Janota


Ve středečním vysílání nás navštívil porodník jihlavské nemocnice, v současnosti ale především nový poslanec Aleš Roztočil. Nepřehlédněte článek Věry Luptákové: Aleš Roztočil byl favoritem jihlavských rodiček

Aleš Roztočil
autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.