Lidi jsou obecně moudří, ale jsou zmatení reklamou a okolím, tvrdí terapeut

2. leden 2015

Nový rok bývá pro spoustu lidí příležitostí k tomu, aby si dali různá předsevzetí. Je otázkou, jestli třeba s hubnutím nebo uhašením poslední cigarety v našem životě nemůžeme začít už dřív a nečekat na konec roku.

Jak ale říká terapeut Vojtěch Lust, jakýkoli moment a důležitá je především motivace. „Druhým důležitým prvkem je uvědomit si, že nadváha je větší příjem než výdej. Souvisí to s tím, že se nám třeba nedaří, jsme nešťastní a nahrazujeme to jídlem.“

Očekáváme, že nám to přinese štěstí, ale nefunguje to tak. „Koukneme se pak do zrcadla a řekneme si, že by se mělo změnit. Jídlo si zakážeme a je to ještě horší, protože po něm začneme toužit. A začneme se uvnitř prát: chci to, ale nedám si to. Jsme zase nespokojení.“

Čtěte také

Cigareta je taky náhražka. „Lidi, kteří kouří, chtějí získat klid. Nedokážou si ho zajistit jiným způsobem, proto se k nim často vrací.“ Můžeme si ale zahrát hru se svým podvědomím. „Slova jsou důležitá a mozek z nich vytváří představy. Takže když si řekneme cigareta, začneme po ní toužit.“

Peníze nejsou všechno

Vojtěcha Lusta často vyhledávají lidi s psychickými problémy a v poslední době taky ti, kteří si stěžují, že si nedokážou užít peněz a hmotných statků.

Vojtěch Lust a Stanislava Lekešová

„Mají to ale pomotané. Když v dětství zažijeme nedostatek, chcete toho mít později mnohem víc, aby se to vyrovnalo. Může tam být i přeceňování sebe sama a naivní představa, že když budu mít lepší auto a lepší dům, tak budu šťastnější.“

Je na terapeutovi, aby lidi vyvedl z bludného kruhu, a ti si dají často od odborníka říct. „Lidi jsou obecně velmi moudří, ale jsou zmatení reklamou a okolím, které je láká k tomu, aby vydělávali víc a víc. Když se jim podaří vystoupit z toho prostředí nebo kolektivu, zjistí, že se dá žít spokojeně.“

Fobie a sny

Strach z pavouků se projevuje u lidí, kteří se setkali se situací, která je omotala. „Je to něco, co symbolizuje jejich problém. Osvědčilo se mi poradit jim, aby se pokusili chovat jako pavouk: lézt po zemi nebo plazit se jako had. Pomáhá to,“ tvrdí poradce osobního rozvoje.

Hypnózu jako metodu používá Vojtěch Lust čím dál méně. „Manipulovat se dá i obyčejnou větou. Lidi, kteří se bojí, že s nimi bude někdo manipulovat, už se s tím v životě setkali.“

Sny jsou, podle Vojtěcha Lusta, fascinující složkou lidské duše. „Sen je rada, která přichází z určité části nás.“ Snům je dobré naslouchat, ale rozhodně se na to nemá používat snář.

Jak je to s asertivitou? Co jsou systematické konstelace? Jaké rady má pro manažery? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.