Michal Zahradníček: „Po prvním vydařeném míčku golfu propadnete“

17. červen 2011

Golf. Jedná se o třetí, nejčastěji provozovaný sport ve světovém měřítku - věnuje se mu aktivně 70 000 000 lidí ve více než 120 zemích. Co stojí za jeho úspěchem? Může být sportem po každého? Na naše otázky odpovídal Michal Zahradníček, předseda Komise pro média a komunikaci České golfové federace, v pořadu Je jaká je po 9:00 hodině (v pátek 17. června).

Golf je především závislost. „U 99 % golfistů se stává posedlostí, a to je na něm právě to kouzelné.“ První vydařený míček, který se vznese k obloze je právě tím velkým zážitkem, jemuž propadne 9/10 budoucích hráčů. Před rokem 1989 byl golf v ČR silně disidentským sportem a věnovala se mu pouze hrstka nadšenců. Po revoluci se začal rozvíjet a za posledních 10 let u nás stoupl počet aktivních hráčů o 300 %, což jsou úžasná čísla: „Dnes je penetrace golfistů v populaci stejná, jako např. v Belgii a pokud zmíníme postkomunistické země, jsme na tom ze všech nejlépe.“ Golf je velmi oblíbeným sportem a nejen M. Zahradníček předpokládá, že zájem o něj bude neustále růst.

Nejvíce se golfu věnují ve Skotsku, které je také kolébkou novodobé podoby tohoto sportu. Pochopitelně prvenství v počtu hráčů zaujímá USA, ovšem první zmínky o golfu jsou staré již 2000 let. Rozhodnutí začít hrát golf znamená velký zásah do života, i když se nejedná o finančně nákladný sport. Vyžaduje pouze značnou píli, ale začít je podle M. Zahradníčka snadné: „Pokud byste si chtěli zahrát, jsou u nás volně přístupná cvičná hřiště, která mají jistou kvalitu. Placená hřiště stojí již od 300 Kč na osobu a člověk na nich zažije zážitek ze hry zcela odlišný. Veškeré vybavení vám na první lekce většinou zapůjčí.“

Golf Resort Čeladná (Beskydy - 38)

Paleta nabídky hřišť je v ČR opravdu široká, protože snad každé větší město má své vlastní. Nejznámější je např. na Karlštejně a první „green“ na našem území vznikl v roce 1904 v Karlových Varech a jeho původní podoba se zachovala až do dnešních dní: „V Česku máme myslím jeden prim. Nalezneme zde snad nejvíce golfových trenažérů, což nám ostatní země závidí. Na takovém trenažéru se dá totiž základní pohyb a úder nacvičit nejrychleji.“ Samotné golfové hříště se lze považovat za malou přírodní rezervaci: „Práce greenkeaperů je obdivuhodná a já k ní chovám hluboký respekt. Vyžaduje to mnoho praxe, protože každá zima je jiná, jinak prší, každý rok se chová tráva zcela odlišně.“

Když se přesuneme od rekreačního golfu ke sportovnímu musíme zmínit Jiřího Krásu, otce juniorské mistryně republiky Kateřiny Krásové. Zastihli jsme ho při cestě na poslední část právě probíhajícího turnaje. K. Krásová začínala hrát v devíti letech, což je poměrně pozdě. Po dvou letech ji golf doslova uchvátil a první výsledky se dostavily již v šestnácti. Dívkám se prý ve sportovním golfu daří daleko lépe: „Možná je to tím, že hrajících dívek je méně, tedy není taková konkurence a možná to je díky přirozenému talentu. Pokud se chcete věnovat sportu na vrcholové úrovni, musíte tomu přizpůsobit svůj život.“ V těchto letních měsících začíná hrát i osmiletí sestra Kateřiny. Jak se otec dvou golfistek angažuje při jejich tréninku? „Sám se do jejich přípravy příliš nemontuji a nechávám to na působení trenéra, i když „Kačka“ už je na své úrovni schopná si hodně chyb uvědomit sama.“

Michal Zahradníček

Čím více dětí bude hrát, tím větší je šance, že se z těch nejmladších jednou stanou světoví hráči. V ČR je zatím 16 tréninkových center, ve kterých se věnují mládeži a sdružují děti, co to s golfem myslí doopravdy.

Více si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru se Stanislavou Lekešovou...

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.