"Nádory děložního čípku dokážeme diagnostikovat již ve velmi raném stádiu," říká primář Lukáš Rob

18. říjen 2011

Dvojka ČRo dnes (18. října) po 9:05 hodině přivítala Lukáše Roba, přednostu Gynekologicko - porodnické kliniky Univerzity Karlovy 2. Lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Motol. Hovořili jsme o gynekologických nemocech, která ohrožují nejednu ženu.

Primář Lukáš Rob nás zasvětil do problému, kterým gynekologicko-porodnický obor dnes žije. Jde o Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR schválené částečné hrazení očkování děvčat proti rakovině děložního čípku, které může proběhnout již v jejich 13 - 14 letech, tedy před začátkem pohlavního života.

Lukáš Rob

„Dnes totiž již víme, že ženy do 30let věku, které měly více než jednoho sexuálního partnera, se s tzv. papilomavirem v životě rozhodně potkaly, a to až s 80% pravděpodobností. Zajímavé je, že ze 100 žen infikovaných virem se něco děje jen u 3-4%. Drtivá většina z nich ale virus sama eliminuje. Jaké jsou další příčiny onemocnění bohužel do detailů neznáme. Určitě bude nějakou roli hrát genetická predispozice ale to, co víme určitě, jsou nepříznivé vlivy kouření. Ideální tedy je, aby ženy nekouřily a děvčata byla očkována ještě před začátkem pohlavního života. Víme také, že vakcína tzv. funguje 8,5 let. U očkavaných dívek se zatím totiž nevyvinul ani prekarcinogenní či karcinogenní nádor. To zatím víme.“
Proč se tělo některé ženy viru ubrání a některé nikoli? „To také přesně nevíme. Máme ale asi 100 typů papilomavirů (HPV) z nichž asi 40 se šíří pohlavním stykem. Přestože jen asi 15 z nich patří mezi onkogenní typy, které mohou vést ke vzniku nádorových onemocnění, jako např. děložního hrdla, vulvy, vaginy, penisu, anogenitální oblasti či hrtanu atd. Některé HPV typy se vyskytují častěji a některé jsou vysoce rizikové.“

Podle Lukáše Roba máme v Česku řadu nádorů ženských orgánů. Nejvíce, asi 6 000 ročně, jsou nádory prsu, karcinomy z těla děložní sliznice postihuje 1 800 žen. Mezi další častá onemocnění patří nádory vaječníků (1 200). „Nádory děložního čípku, které postihují extrémně mladé ženy, dokážeme dnes diagnostikovat již ve velmi raném stádiu.“

Logo

Nejnovější statistická data pak ukazují, že nejen rakovina děložního čípku, ale i řada rakovin ústní dutiny jako např. mandlí, je spojena s orálním sexem, který byl až do nedávna považován za bezpečný. „Stejně tak karcinomy konečníku mohou být asociovány s pohlavním životem mužů. Za kritické jednání dnes můžeme považovat i heterosexuální páry, které provozují anální styk.“
Nabízí se tak otázka, zda očkovat také muže, resp. chlapce? „K tomuto rozhodnutí před časem dospěli v Austrálii. Z ekonomických důvodů ale nakonec od toho odstoupili. Chápu proč. V ČR totiž ročně onemocní jen 40 můžu, zatímco dívek je to ročně asi 1000.“

Některé země již dokonce, při preventivních gynekologických prohlídkách, přecházejí z tzv. stěrů (vyšetření citologické), které má velké procento chybovosti na testování přítomnosti HPV viru. „Bohužel cena tohoto vyšetření je u nás zatím vysoká. Je to tak další téma pro velkou diskusi odborníků aneb budeme diskutovat o tom, zda změnit současnou praxi v gynekologické prevenci či nikoliv.“

Operace ledvin v nemocnici Příbram

Více informací najdete v záznamu rozhovoru s Marií Retkovou.

autor: lup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.