Nepodlehněte strachu z útoků v Paříži! Koučka Lucie Kolaříková radí, abychom naše životy žili dál jako doposud

16. listopad 2015

Pozvat si domů pár kamarádů k přátelskému povídání je fajn. Už jste si ale někdy pozvali na kafe svůj vlastní strach? Udělejte to a dobře poslouchejte, co vám říká. A nejen to. Udělejte, co vám radí! K tomu všechny nabádá Lucie Kolaříková, autorka knihy Učebnice sebelásky.

Špatné zprávy se na člověka valí ze všech stran. Dokladem jsou poslední teroristické útoky v Paříži. Je to k nevíře, ale zpracovat je pomůže sebeláska. Ta vám podle koučky Lucie Kolaříkové v životě pomůže pracovat se vším.

„Jsem toho názoru, abychom to vnímali, ale nepodlehli strachu. Abychom naše životy žili dál jako doposud,“ radí. Člověk má totiž prý celý život z něčeho strach.

Strach ukáže

Ve škole ze známek, v dospělosti z nemoci nebo ztráty zaměstnání. „Tady opět vstupuje téma sebelásky. Strach je přímo úměrný tomu, jak hodně věříme sami sobě. Je o to silnější, čím méně jsme si jistí sami sebou.“ Bohužel, spousta lidí k němu byla vychovávaná.

„Strach vzniká, když se chováme jako stádo. Když nevěříme sami sobě. Ale věříme tomu, že naše životy stále ovlivňuje někdo jiný. Pak jsme náchylní podlehnout i těm strachům, které se teď můžou rozšířit kolem Paříže.“

Kouzelná metoda

Jednou z metod, jak se zbavit strachu, je setkání s ním. „Potkat se s ním tváří v tvář a popovídat si s ním. Zeptat se ho, co mi chce říct. A když mi řekne, co po mně chce, tak to udělat. Protože on v tu chvíli funguje jako kouč. Jako psycholog. Jako někdo, kdo ví lépe než já, co mám dělat.“

Všem lidem v poradně Lucie Kolaříkové říká, aby se měli víc rádi a víc o sebe pečovali. „Jde o to, žít pravdivě svůj život. Dělat to, co nás těší. Přestat naplňovat nároky jiných lidí. A hledět na to, co mi říká doslova moje nitro a moje duše.“

Český národní sport

Reptání na osud a permanentní stížnosti. To je česká specialita. „Jmenuje se to pasivní agresivita.“ Protože proti tom moc neděláme. „Vychází to zase z pocitu, že nemůžete nic ovlivnit. Je to o nízkém sebevědomí a neschopnosti naslouchat, co se ozývá v mém nitru.“

Lucie Kolaříková

Podle Lucie Kovaříkové máme v sobě všichni kompas, který nám říká, co nás baví a co nás těší. „Potřebujeme ho objevit a začít mu důvěřovat. Napište si seznam toho, co by vás těšilo, a seznam toho, čím vyplňujete svůj den. A když porovnáte ty dva seznamy, tak podle toho upravte svůj život.“

Co najdete v knize

Knihu Učebnice sebelásky napsala, když zjistila, že všechny lidské problémy začínají u vztahu k sobě sama. „Jakmile nemáme k sobě dobrý vztah, tak věci nefungují. Nebo fungují pokrouceně. Věřím tomu, že dobrý vztah k sobě samému je základem všeho: úspěchu, veškerého štěstí a radosti.“

Vychází prý z vlastní ověřené praxe. Tvrdí, že s kýmkoli pracuje, stejně se vždycky dostane ke vztahu k sobě sama.

Co radí osamělým seniorům? Jak a kde hledat smysl života? Jak dělat vnitřní inventuru? Co sama v životě zažila? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.